Religia w Chinach

Religia jest niewątpliwie elementem kultury, ponieważ kształtuje społeczeństwo danego kraju. Jak wygląda religia w Chinach? Czy mieszkańców Państwa Środka możemy uznać za osoby wierzące?

Oficjalne religie w Chinach

Oficjalnych religii w Chinach są tylko cztery. Pomimo tego, że zadeklarowanych wyznań jest więcej. Rząd chiński postanowił wpisać do oficjalnego rejestru buddyzm, taoizm, islam oraz chrześcijaństwo – ale tylko odłamy katolicki i protestancki. Dlaczego? Pewnie im mniej różnych spojrzeń na świat, tym łatwiej rządzić krajem.

Buddyzm

Buddyzm do Chin przybył ponad 2000 lat temu prosto z Indii. Religia ta przyjęła się bardzo szybko. Tak jak wspomniałyśmy na wstępie, religia jest elementem kultury, dlatego też napływ buddyzmu spowodował również zmiany w przyjętych obyczajach. Jednakże Chińczycy również dostosowali religię do własnych przyzwyczajeń. Jak różni się wersja chińska buddyzmu od jej oryginalnej formy?

Główną różnicą jest mieszanka buddyzmu i taoizmu w wersji chińskiej. Mieszkańcy Państwa Środka modlą się do obu bogów jednocześnie. Kolejną różnicą jest wygląd Buddy. W krajach Azji Środkowej przyjęło się, że Budda jest zdrowym i chudym mężczyzną. Jego wygląd przypomina bogów greckich. Natomiast Chińczycy przedstawiają boga w inny sposób. Jako symbol szczęścia Budda uśmiecha się (stąd nazwa „śmiejący się Budda”) oraz jest grubszy niż oryginalny odpowiednik. 

Buddyzm jako religia w Chinach został  przyjęty przede wszystkim w regionie tybetańskim. Tam doczekała się również swojego odłamu. 

Jakie są najsłynniejsze miejsca związane z buddyzmem w Chinach? To przede wszystkim groty Mogao w Dunhuang (prowincja Gansu) oraz groty Yungang w Datong (prowincja Shanxi), Trzy Pagody w Dali (prowincja Yunnan), a przede wszystkim Wielki Budda w Leshan oraz święta góra Emei (prowincja Syczuan). 

religia w Chinach - buddyzm

Taoizm

Taoizm jest religią, która swoje korzenie ma w Państwie Środka. Jej historia sięga ponad 1700 lat, a założycielem jest znany wszystkim fascynatom filozofii i Chin – Lao Tzu. Taoizm opiera się na “trzech skarbach”: pokorze, współczuciu i skromności. Został przyjęty przez większość mieszkańców Chin – głównie ludność Han, ale również niektóre mniejszości, np.: Yao. 

Harmonia to podstawowa wartość tradycji taoistycznej. Najsłynniejszym symbolem tej religii jest znak yin-yang (阴阳), który pokazuje, jak jasna i ciemna strona się uzupełniają. Oprócz tego harmonia przestrzeni reprezentowana przez feng shui (风水) również jest elementem tej religii. 

To, jak wielki wpływ taoizm miał na rozwój kultury chińskiej, dowodzi również jego powiązaniom z tai-chi oraz tradycyjną medycyną chińską. Oba te zagadnienia są jednym z rdzeni chińskiej kultury. Tai-chi to rodzaj chińskich sztuk walki, o których szerzej pisałyśmy tutaj

A co zobaczyć w Chinach, jeśli chcemy podążać szlakiem taoistycznym? Wybór macie ogromny! Polecamy rozpocząć od zdobycia jednej z sześciu świętych gór taoistycznych, świątynie taoistyczne znajdziecie w każdym większym mieście (np. Złota Świątynia w Kunmingu, prowincja Yunnan). Oprócz tego w Państwie Środka znajdziecie parki, akademie i pałace związane z taoizmem (np.: Pałac Qingyang w Chengdu, prowincja Syczuan). 

yin-yang symbol taoizmu

 

Islam

Islam jest religią, która na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z Chinami. Jednak w niektórych częściach kraju można odnaleźć lokalnych wyznawców. Islam do Chin przybył ponad 1300 lat temu. Głównymi wyznawcami islamu są Ujgurzy oraz mniejszość Hui. Żyją oni przede wszystkim w prowincji Xinjiang, ale nie tylko! Społeczności muzułmańskie spotkać możecie w prawie każdym mieście.

Czy w Państwie Środka są miejsca związane z islamem, które można odwiedzić? Pewnie! W Xi’an (miasto słynące z Terakotowej Armii) znajduje się dzielnica muzułmańska, która tętni życiem i bogactwem kulinarnym! Polecamy wieczorny spacer jej uliczkami. W mieście znajduje się również jeden z najsłynniejszych w kraju meczetów. 

religia w Chinach - islam

Chrześcijaństwo (katolicy i protestanci)

Chrześcijaństwo przybyło do Państwa Środka już w pierwszej połowie VII wieku. Jednak swój największy rozwój osiągnęło dopiero w czasach wojny opiumowej (rok 1840). Wtedy liczba wyznawców wzrosła w całym kraju. Oficjalnie w Chinach praktykować możemy jedynie odłamy katolicki i protestancki. Jednak kościół w Kraju Środka różni się od tego z Europy.

Chrześcijaństwo w Chinach dzieli się na oficjalne, które przyjmuje zasady partii oraz nieoficjalne, które tych zasad nie uznaje. Pierwsze to tzw. Kościół partyjny. Władza jest papieżem, ponieważ nie uznają zwierzchnictwa Watykanu, a modlić można się tylko w kościołach, podczas mszy świętych. Duchownych również wybiera partia, tak samo jak mianuje biskupów. Drugi to tzw. Kościół podziemny, który buntuje się przeciw działaniom partii i odprawia domowe msze, organizuje spotkania i rekolekcje z misjonarzami z krajów zachodnich itp. 

Gdy podczas wizyty w Chinach będziecie chcieli wyruszyć śladami chrześcijańskimi, polecamy wizytę w katedrze Xishiku w Pekinie, kościół św. Ignacego oraz Bazylikę Sheshan w Shanghaiu. 

chrzecijastwo w Chinach

Religia czy filozofia?

W Chinach pojęcia religii i filozofii często idą ze sobą w parze. Gdy zaczniemy analizować nurty religijne pochodzące z Azji, okazuje się, że opierają się one głównie na teoriach filozoficznych. Największe kontrowersje co do przynależności do religii wzbudza jednak konfucjanizm. Mimo że nie jest on uznany za główną religię w Państwie Środka, to wiele osób deklaruje wyznawanie konfucjanizmu. Nie ma co jednak ukrywać, że konfucjanizm porusza głównie kwestie etyczne i opiera się na naukach Konfucjusza. Zostało wykluczone jako religia, ponieważ nie odnosi się do żadnego Boga, stworzenia świata, życia po śmierci itp. Koncentruje się na obecnym życiu i naucza jak je moralnie przeżyć poprzez ciągłe samodoskonalenie. 

Konfucjusz

Wolność wyznaniowa

Pomimo tego, że wolność wyznaniowa jest w Chinach konstytucyjna, to nie do końca ma to swoje przełożenie w praktyce. Wyznawanie czterech głównych religii jest mocno ograniczone. Mimo że zostały zatwierdzone przez rząd. Każda z religii ma swoje oficjalne stowarzyszenia, które kontrolowane są przez jednostki rządowe. Celebracja religijna również odbywa się zgodnie z zasadami partii. Jednak ze związków wykluczone są takie grupy jak: Falun Gong, które w Chinach uznawane jest za groźną sektę, kościoły domowe, buddyzm tybetański, katolicki kościół podziemny czy islam ujgurski. Wyznawanie poglądów związanych z zarejestrowanymi ugrupowaniami, może prowadzić do licznych prześladowań, aresztowań, a nawet tortur. 

Dlaczego rząd ogranicza wolność wyznaniową? Odpowiedź jest prosta, aby łatwiej kontrolować społeczeństwo. Religia według zasad władzy jest bardziej podatna na jej polecenia i wizję rozwoju, niż taka, która wyznaje własne zasady. 

Bibliografia:

chinahighlights

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *