Rodzaje restauracji w Chinach

Szukając odpowiedniego miejsca do skosztowania najlepszej kuchni świata ( 😉 ), możecie trafić na różnego rodzaju knajpki. Dlatego postanowiłyśmy zebrać rodzaje restauracji w Chinach, na które możecie natrafić, walcząc ze swoim głodem. Poniżej znajdziecie informacje czego się spodziewać od danego typu lokalu – począwszy od porcji, skończywszy na cenach. Zapraszamy!

Stoiska z ulicznym jedzeniem

Kiedy jesteście w biegu, a umieracie z głodu, na ratunek ruszają Wam stoiska z chińskim street foodem! Bardzo popularny wybór Chińczyków na śniadania, popołudniową przekąskę, czy szybką kolację. Sprzedawcy ustawiają się najczęściej przy szkołach, zakładach pracy, czy po prostu ruchliwych ulicach. Z założenia nie ma tam zbyt obszernego menu, bo zazwyczaj miejsca te specjalizują się w jednym, konkretnym daniu. Możemy ewentualnie wybrać skład (np. pierożków lub bułek na parze) lub dodatki, jakie chcemy (np. do jianbinga). Trudno niestety spotkać przy takich miejscach osobę mówiącą po angielsku, ale proces zamawiania też nie jest skomplikowany, więc z pewnością sobie poradzicie. Ceny takich przekąsek wahają się zazwyczaj w granicach 5-10 RMB. 

chiński street food

Małe uliczne restauracje

Takie miejsca spotkacie w każdym chińskim mieście, na niemalże każdym kroku. Zazwyczaj nie są duże, położone w miejscach łatwo dostępnych i często wyglądają na zagracone. Najczęściej korzystają z nich pracownicy i studenci w przerwach lunchowych, gdy nie chcą korzystać ze szkolnych stołówek. Jedzenie przyrządzane jest szybko, a sama restauracja często wygląda na brudną. Jednak jeśli zobaczycie w niej wielu Chińczyków, to możecie mieć pewność, że jedzenie jest smaczne. Menu zazwyczaj wywieszone jest na ścianie – czasami z poglądowymi fotografiami. Czasami zdarza się, że w takich miejscach nie ma kelnerów, dlatego potrawy zamawia się i odbiera “przy okienku”. Jedzenie najczęściej jest proste, ale podawane są porządne porcje. Także stosunek ceny do ilości jest jak najbardziej zachowany. W zależności od tego co chcecie zjeść, powinniście liczyć od 10 do 25 RMB za osobę. 

rodzaje chińskich restauracji

Restauracje średniej klasy

Stają się coraz bardziej popularne wśród Chińczyków, dlatego wieczorami często trzeba robić rezerwację. Idealne na grupowe spotkania rodziny czy przyjaciół, aby wspólnie zjeść hot-pota, czy inne chińskie dania. Stoły często są okrągłe, z obrotowym talerzem na środku. Miejsca te zazwyczaj znajdują się w centrach miast i oznaczone są dużym, kolorowym banerem zapraszającym do środka.

Jednak przygotujecie się na to, że skoro są to miejsca spotkań Chińczyków, to będą to miejsca hałaśliwe. Bowiem spotkania te charakteryzują się żywą i głośną wymianą argumentów, licznymi śmiechami i zabawą 🙂 W menu często znajdują się fotografie potraw oraz ich nazwa w języku angielskim. Niestety jednak nie sugerowałybyśmy się nią, bo najczęściej jest ona po prostu błędnie przetłumaczona. Porcje nie są zbyt duże, dlatego zamawia się kilka różnych dań i wszyscy siedzący przy stole wspólnie z nich jedzą. Zazwyczaj na posiłek w takim miejscu musicie liczyć od 50 do nawet 100 RMB za osobę. Wszystko oczywiście zależy ile zjecie 🙂

rodzaje chińskich restauracji

Restauracje wysokiej klasy

Ostatnim rodzajem restauracji w Chinach, jaki Wam chcemy przedstawić, są te miejsca, w których nie bywałyśmy, będąc w Państwie Środka 😉 Jednak aby pokazać pełen przekrój miejsc, w których możecie zjeść, to również musimy o nich wspomnieć. Wystrój tych restauracji jest często bardzo szykowny, a jedzenie przecenione. Zazwyczaj korzystają z nich zamożniejsi Chińczycy, lub tacy, którzy mają ważną okazję – ślub, urodziny, zaręczyny. Położone są najczęściej na szczytach najwyższych budynków, aby widok z tarasu czy okna był najpiękniejszy. Menu najczęściej posiada fotografie i dobrze przetłumaczone nazwy potraw w języku angielskim. Składniki, z których tworzone są potrawy są zawsze świeże i rzadko spotykane. W takim miejscu raczej nie zjecie smażonego ryżu 😉 Za posiłek w takiej restauracji powinniście liczyć co najmniej 200 RMB. 

chińska restauracja

Jeśli chcecie zjeść dobrze w Chinach, to naprawdę nie musicie wydawać na to ogromu pieniędzy. Nawet w street foodowych stanowiskach znajdziecie super smaczne przekąski! Mimo tego zachęcamy Was przynajmniej raz do wyjścia grupowo na hot-pot, dania z grilla czy inną tego typu posiadówkę. Wspomnienia są niesamowite, a jedzenie przepyszne! Przypominamy jeszcze o naszym poście z przydatnymi chińskimi aplikacjami – znajdziecie tam m.in. chiński odpowiednik groupona. 

Bibliografia

chinahighlights.com 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *