Kiedy Zachód spotyka się ze Wschodem- różnice kulturowe

Podróżując do Azji nie trudno zauważyć różnice kulturowe. Sposób zachowania się Chińczyków, prowadzenia negocjacji, spędzania czasu wolnego może zachwycić, ale może nawet i zaszokować.  Warto więc przed wyjazdem zapoznać się z zestawieniem różnic kulturowych stworzonym przez artystę graficzną Liang Yu, która w zabawny sposób pokazuje różnice zachowań osób z różnych części globu. 

Liang Yu (刘扬)w wieku nastoletnim przeprowadziła się z Pekinu do Berlina. Jako młoda osoba dorastała w dwóch odmiennych światach. Swoje doświadczenia przedstawiła jako wizualizacje używając prostych symboli i kształtów. Ich prostota została doceniona i w 2007  roku trafiła do książki pt. Wschód spotyka Zachód (东西相遇). Tak trudne zagadnienia zostały przedstawione w prosty sposób, ale dający do myślenia. Kolorem czerwonym przedstawiono stronę wschodnią a niebieskim stronę zachodnią.

Zatem sprawdźmy gdzie Zachód spotyka się z Wschodem!

STYL ŻYCIA 

Chińczycy cenią sobie należenie do grupy. W Europie góruje indywidualizm, który nie spotyka się z wielką aprobatą ze strony chińskiej. Ludzie z zachodu preferują  podróżowanie samotnie lub małych grupach, natomiast Chińczycy w dużych. 

różnice kulturowe

CODZIENNOŚĆ OSÓB STARSZYCH

O ile w Europie starość uznawana jest za gorszą część życia to w Chinach jest to po prostu kolejny etap. W Europie dziadkowie pozostawieni są sami sobie, natomiast w Chinach wychowują oni często swoje wnuki. O tym dlaczego warto zestarzeć się w Chinach pisałyśmy osobny artykuł. Zachęcamy do zapoznania się.   

różnice kulturowe

NIEDZIELA

Co tu dużo mówić chińskie ulice w weekend są bardziej zatłoczone niż zachodnie.

URODA

Nie od dziś wiadomo, że chiński kanon piękna to biała skóra, natomiast europejski prześcigają się w pięknej wakacyjnej opaleniźnie.

różnice kulturowe

PRYSZNIC

Na zachodzie powszechne jest branie prysznica rano aby się odświeżyć i obudzić. Natomiast Chińczycy preferują wziąć prysznic wieczorem.

IMPREZA

Chińczycy raczej nie tańczą. Podczas spotkań ze znajomymi popijają piwka, grają w karty,śpiewają karaoke.  Jeżeli w ogóle tańczą to w kółeczku. 

różnice kulturowe

W RESTAURACJI

Chińczycy nie należą do cichych narodów.. tam gdzie dużo gadających Chińczyków tam jedzenie jest na pewno świetne!

różnice kulturowe

KOLEJKI

Doświadczycie tego stojąc w metrze lub przy kasie biletowej. 

PUNKTUALNOŚĆ

Nie ma pośpiechu, 15 minut nikogo nie zbawi.. 

SZEF

Europejczycy traktują szefa jak kogoś prawie równego sobie, natomiast Chińczycy wykazują tej osobie ogromny szacunek. Podczas spotkania biznesowego to z szefem przywitają się pierwsi nawet jeżeli to Wy byliście inicjatorem spotkania. 

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW

Kiedy pojawia się kwestia do wyjaśnienia Chińczycy starają się ominąć problem. Wolą udawać, że jest dobrze niż gdyby mieli kogoś zranić swoimi działaniami.

 

EGO

Kiedy będziecie rozmawiali z Chińczykami  i pochwalicie ich za coś co naprawdę świetnie zrobili odpowiedzą Wam: “daj spokój” (哪里哪里). Rzadko spotkacie Chińczyka, który będzie przechwalał się swoimi umiejętnościami, natomiast w Europie sami wiecie jak to jest… 

SPOSÓB MYŚLENIA i WYRAŻANIE WŁASNEJ OPINII

Chińczycy nie chcąc Was urazić raczej nie będą mówić o waszych wadach wprost.

PRZEDSTAWIENIE SWOICH POMYSŁÓW

Ta grafika ilustrująca różnice kulturowe wiąże się z opisanym wcześniej poczuciem własnej wartości.  

PRAWDA

Jeżeli ma to kogoś urazić to lepsze słodkie kłamstwo niż gorzka prawda.

ZŁOŚĆ

Nawet jeżeli poczujecie, że ktoś jest zły to on i tak będzie się uśmiechał.  

POGODA A NASTRÓJ

Dla Chińczyków nie ma złej pogody jest tylko zły ubiór, dlatego oni są uśmiechnięci nawet gdy pada.

PODRÓŻOWANIE I ZAPIS WSPOMNIEŃ

Chińczycy podczas swoich podróży muszą mieć zagospodarowany czas na zdjęcia. Potrzebują tego tak samo jak przerwy obiadowej w połowie dnia. Ale czy w dobie social mediów europejskie myślenie również nie zmierza w tym kierunku?

POSIŁKI

Ludzie z zachodu preferują pomieszanie zimnych i ciepłych posiłków, natomiast Chińczycy preferują wszystkie posiłki ciepłe.

TRANSPORT

W obecnych czasach duży nacisk kładzie się na ekologię, dlatego ludzie z zachodu świadomie wybierają rowery by zminimalizować szkody dla środowiska. Natomiast w Chinach pierwotnie używano rowerów, które obecnie zamieniono na samochody i skutery.

KONTAKTY I RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

W tym kontekście ważne jest odniesienie się do Guanxi i nawiązywanie relacji. Krótki przejazd autobusem, czekanie w kolejce wystarczy by rozpocząć krótką konwersację. 

BÓL BRZUCHA

W Chinach lekarstwem na wszystkie dolegliwości jest gorąca woda.  Podawana do każdego posiłku w celu usprawnienia procesów trawiennych. Dodatkowo w Europie ból brzucha leczy się wygazowaną colą, a w Chinach gorącą wodą lub herbatą. 

TRENDY

Każda część globu wciąż poszukuje nowych trendów, a najlepszym pomysłem jest adaptacja już istniejących, ale i odległych.

Dajcie znać co sądzicie o przedstawionych grafikach. Czy są jakieś wizualizacje ukazujące różnice kulturowe, które byście dodali? Piszcie w komentarzach.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *