Samoloty w Chinach

Samoloty w Chinach są jednym z głównych środków transportu. Ze względu na wielkość Państwa Środka wydają się one najdogodniejszym i najszybszym sposobem przemieszczania się po kraju. Czy jednak na pewno? Jak przy tym wyglądają kwestie finansowe?

Pierwszy lot

Pierwszy lot w Chinach odbył się w 1914 roku. Z Pekinu do Baoding poleciał pierwszy chiński samolot. Była to również pierwsza trasa rejsowa z lotniska Nanyuan w Pekinie. Lotnisko to zamknięto w 2019 roku po ponad stu latach użytkowania.

W późniejszych latach rozwijało się zarówno lotnictwo cywilne jak i wojskowe. Otwarto pierwsze połączenia międzynarodowe, zaczęły powstawać chińskie linie lotnicze oraz kolejne lotniska.

Chińskie lotniska – top 3

W 2017 roku na terenie Państwa Środka było 229 lotnisk, które obsługiwały ruch pasażerski. Bardzo rozwinięte są również terminale cargo, ze względu na ogrom eksportowanych towarów 😉 Jakie są największe i najczęściej uczęszczane lotniska w Państwie Środka?

Port lotniczy Pekin (北京首都国际机场)

Zdecydowany numer jeden na liście lotnisk w Chinach. Lotnisko międzynarodowe w Pekinie jest jednym z dwóch w stolicy, jednak zdecydowana większość lotów odbywa się właśnie tutaj. Od września 2019 roku zostało otwarte nowe lotnisko w Pekinie, które z pewnością będzie dużą konkurencją dla obecnego numeru jeden 🙂 Poza tym że jest to najbardziej ruchliwy port w Chinach, to również w całej Azji!

Port lotniczy Szanghaj-Pudong (上海浦东国际机场)

W Szanghaju również znajdują się dwa lotniska, jednak Pudong wygrywa tę rywalizację. Pomimo, że położone jest 30 km od centrum miasta, to z pomocą kolei magnetycznej możemy dotrzeć do miasta w 7 minut! Pomimo tego, że to pekińskie lotnisko przoduje w ogólnej liczbie pasażerów, to w Szanghaju odbywa się najwięcej przesiadek przy połączeniach międzynarodowych.

Port lotniczy Guangzhou (广州白云国际机场)

Trzecie pod względem wielkości w Chinach lotnisko znajduje się w Kantonie. Poza ruchem pasażerskim bardzo mocno rozwija się również ruch transportowy.

Chińskie linie lotnicze

Rozwój ruchu lotniczego wpłynął również na liczbę linii lotniczych, które swoją siedzibę mają w Chinach. Podzielone zostały one na dwie grupy – główne linie lotnicze oraz poboczne. Do tych pierwszych należy 8 największych rejsowych firm, które obsługują ruch pasażerski na trasach krajowych oraz międzynarodowych. Do drugich 35 linii, które obsługują przede wszystkim loty krajowe.

Głównymi liniami lotniczymi są:

  • Air China (中国国际航空) – czyli narodowy przewoźnik Państwa Środka
  • China Eastern (中国东方航空)
  • China Southern (中国南方航空)
  • Hainan Airlines (海南航空)
  • Shanghai Airlines (上海航空)
  • Shenzhen Airlines (深圳航空)
  • Sichuan Airlines (四川航空)
  • XiamenAir (厦门航空)

Samoloty w Chinach – nasze doświadczenie

Podróżując po Chinach samolotami warto uzbroić się w cierpliwość. Na niektórych lotniskach zalecane jest, aby być już 3 godziny przed odlotem! Często więc szybciej dojechać do niektórych miejsc pociągiem (tym bardziej, jeśli podróżujecie z dużym bagażem rejestrowanym).

Ceny lotów międzymiastowych nie są tak tanie jak w Europie. Pamiętajcie, że Chiny to spora odległość i zupełnie inna skala! Czasami loty międzymiastowe osiągają ceny kilku tysięcy juanów. Oczywiście są też tanie linie lotnicze – jak np.: Lucky Air, jednak często są ukryte opłaty. My lecąc wspomnianą linią lotniczą z Kunmingu do Xi’an musiałyśmy dopłacić do biletu jeszcze około 100 juanów opłaty paliwowej.

Na bardzo długich dystansach opłaca się wybrać transport lotniczy, jednak gdy mamy możliwość podróżowania szybką koleją to już zaczyna się kalkulacja zarówno czasowa, jak i finansowa. Nie ma więc niestety jednej złotej rady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *