Shanghai – co warto zobaczyć

Kolejnym miejscem, które odwiedziłyśmy podczas naszej miesięcznej podróży było miasto położone w dolinie rzeki Jangcy, czyli Shanghai. To nowoczesne miasto stanowiło zupełnie inny przystanek niż dotychczas odwiedzane miejsce podczas podróży. Na własne oczy przekonałyśmy się jak wygląda jedno z największych miast na świecie. 

Historia miasta 

Shanghai (上海) dzięki swojemu geograficznemu położeniu w dolinie rzeki Jangcy stał się międzynarodowym finansowym i kulturalnym ośrodkiem gospodarczym we wschodnich Chinach. Razem z Hongkongiem po dziś dzień walczą o miano gospodarczej stolicy Chin. 

Historia tego miasta jest naprawdę bardzo długa i sięga ponad 1000 lat. W XVI wieku obszar otoczono murami co uznano za moment założenia miasta. W XIX wieku podczas pierwszej wojny opiumowej Shanghai był okupowany przez Wielką Brytanię. Kiedy Chiny otworzył się na świat Francuzi, jako pierwsi cudzoziemcy, przybyli do Shanghaiu, gdzie zaczęli się osiedlać. Rozpropagowali swoją kulturę, tym samym stawiając budowle w zachodnim stylu. 

Atrakcje turystyczne 

Po zwiedzaniu Pekinu nadszedł czas na Shanghai (上海), na który przeznaczyłyśmy intensywne dwa dni.
Ze stolicy Państwa Środka przyjechałyśmy pociągiem nr 1461, który jechał ponad 19 godzin. Bilet nie należał do najtańszych, bo za miejsca twarde leżące zapłaciłyśmy 283,5 RMB (ok. 142 zł). 

Zwiedzanie rozpoczęłyśmy już o godzinie 07:00 rano i pierwszym miejscem, do którego się udałyśmy było Centrum planowania miasta – Urban Planning Exhibition Centre, które znajduje się w samym sercu miasta, na Placu Ludowym. Na zwiedzających czeka wystawa dotycząca historii miasta oraz planów na przyszłość. Na 4 piętrze znajduje się największa na świecie makieta miasta. To miejsce naprawdę zrobiło na nas wrażenie. 

Ogród Yu 豫园

Następnie pieszo udałyśmy się do Ogrodu Yu, gdzie spotkałyśmy się z naszą koleżanką z uczelni Yue.
Ogród Yu został utworzony za czasów panowania dynastii Ming. Największym okazem w ogrodzie jest Exquisite Jade Rock ( 玉玲珑 ) porowaty głaz o wysokości ponad 3 metrów. Według legendy został on przeznaczony cesarzowi Huizong (dynastia Song). w trakcie transportu przez rzekę łódź zaczęła tonąc, jednak głaz uratowano.
Miejsce to jest bardzo ładne, ale jeśli wcześniej zwiedzicie podobne ogrody, to według nas nie będzie wyróżniał się niczym szczególnym. Może w okresie kwitnięcia bardziej by nas zachwycił.

Ulica Nankińska 南京路

Po zwiedzaniu ogrodu, przespacerowałyśmy na jedną z najdłuższych ulic na świecie – Ulicę Nankińską. Na niej znajdziecie ponad 600 sklepów z całego świata. 

Pudong 浦东

Kolejnym naszym punktem był Pudong, czyli finansowa dzielnica Shanghaju. Zobaczyłyśmy ją od drugiej strony, tzn., że byłysmy pomiędzy budynkami, które są wizytówką tego centrum biznesu. Pudong słynie głównie z trzech budowli: Oriental Pearl Tower, Jin Mao Tower oraz tzw. otwieracz, czyli Shanghai World Financial Center. 

Bund 外滩

Z Pudongu komunikacją miejską udałyśmy się na Bund, aby podziwiać oświetlone budynki centrum finansowego. 

Bund szanghajski nazywany również promenadą jest częścią miasta z której widać nowoczesną zabudowę. To właśnie w tym miejscu wykonuje się najlepsze ujęcia Pudongu. Wzdłuż tej promenady ciągną się najbardziej ekskluzywne hotele ulokowane w kamienicach w stylu art deco. 

Kolejny dzień przeznaczyłyśmy na wycieczkę do Hangzhou (杭州;), a dokładniej nad Jezioro Zachodnie ( 西湖). Od 2011 roku krajobraz kulturowy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Inną atrakcję stanowi szukanie terenu jeziora, który został umieszczony na rewersie banknotu o nominale 1 yuana. 

Ostatni dzień spędziłyśmy na kolejnych odwiedzinach Bundu, a stamtąd udałyśmy się na stację kolejową, by wyruszyć do Guangzhou. 

Lokalne jedzenie 

Nie sposób poznać kulturę bez spróbowania lokalnego jedzenia. Shanghai nie jest aż tak bogaty we własne dania jak np. Chengdu, jednak poniżej znajdziecie potrawy, które warto skosztować. 

  • 小笼 包 xiǎolóngbāo – pierożki 

  • 大闸蟹 dà zhá xiè – krab na parze
  •  红烧 茄子- duszony bakłażan

    źródło: httpswww.douguo.com
  • 生煎饅頭 Sheng Jian Bao – smażone bułeczki wieprzowe

    GALERIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *