Shangri La – tybetańska kultura i alpejskie krajobrazy

Shangri La (香格里拉) to kraina leżąca na styku Yunnanu, Syczuanu i Tybetu. Obfita w   tybetańskie świątynie, piękne góry i liczne wąwozy. 

Pierwotnie nazywana była Zhongdian, jednak w 2001 roku zmieniła nazwę na  Shangri-La, na cześć dzieła Jamesa Hiltona „Lost Horizon”,  w którym opisuje fikcyjne miejsce, nazywając je buddyjskim rajem. Był to zabieg turystyczny, który pozytywnie wpłynął na rozwój tego miejsca. 

W wolnym tłumaczeniu z języka tybetańskiego Shangri La to kraj świętości i pokoju. I to prawda kulturę tybetańską widać na każdym kroku. To miejsce zachwyca architekturą, lokalną kulturą, klasztorami oraz tybetańską ludnością. 

Jak dojechać do Shangri La?

Shangri La położona jest w północno- zachodniej części prowincji Yunnan, na górzystym terenie. Dojazd tutaj jest dość utrudniony, ale nie niemożliwy. Oczywiście w porze zimowej, drogi mogą być zasypane śniegiem. 

Jedną z opcji dojazdu jest dojazd busikiem. Zwiedzanie można połączyć z odwiedzeniem Wąwozu Skaczącego Tygrysa, skąd można udać się w dalszą drogę do Shangri Li. Podczas zwiedzania Wąwozu kierowca busa, który podrzucał nas na różne części wąwozu, pytał kto jest zainteresowany dalszą podróżą do Shangri Li. My niestety z tej opcji nie skorzystałyśmy, ale zostaje ona na naszej liście must see. 

Innym sposobem jest przelot samolotem na lotnisko Diqing Shangri-La, które położone jest 5 km od miasta. Dostać się tutaj możemy z Pekinu, Szanghaju, Chengdu, Chongqing, Guangzhou, Lashy i Kunmingu.

Co warto zobaczyć? 

Oprócz wszędzie przenikającej kultury tybetańskiej warto również zobaczyć: 

Park Narodowy Pudacuo lub Potatso,

który jest pierwszym parkiem narodowym w Chinach, będący częścią Trzech Równoległych Rzek Obszaru Chronionego Yunnan, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa. W tym regionie znajduje się ponad 20% wszystkich gatunków roślin Chin, a także ponad 100 gatunków zagrożonych zwierząt. 

shangri la
źródło: TripAdvisor

Klasztor Sumtsaling,

największą tybetańską świątynię buddyjską w prowincji Yunnan. Ma wysokość ponad 3300 metrów.

Wąwóz Skaczącego Tygrysa, któremu poświęciłyśmy osobny post.

wąwóz skaczącego tygrysa

Wielki Kanion Shangri La – Balagezong.

Kraina wąwozów, rwącej rzeki odizolowana od świata zewnętrznego z ogromnym wpływem kultury tybetańskiej. 

Guishan Park

z młynkiem modlitewnym*, który jest największym kołem modlitewnym na świecie o wadze ponad 60 ton. Przez jego rozmiary oraz wagę obraca je naraz wiele osób.  

Starożytne miasto Dukezong,

w którym można zatrzymać się na łyk prawdziwej herbaty oraz autentycznej tybetańskiej restauracji, które ożywają nocą. 

Baishuitai Tarasy Białej Wody

znajdują się u podnóża gór Haba Snow. Główną atrakcją okolicy jest duże, białe złoże mineralne w postaci tarasowych basenów. 

Co zjeść? 

Matsutake,

czyli smażony grzyb na maśle. Grzyb ten jest bardzo wymagający podczas wzrostu, a jego smak jest delikatny i pyszny. 

Yak Hot Pot gorący kociołek z mięsem jaka.

źródło: Pinterest

Mięso Pipa, czyli lokalny bekon.

Nazwa tego dania pochodzi od kształtu tradycyjnej chińskiej lutni, przypominającej tego dania. 

Piwo

uznawane jako tajemnica piwowarska, ponieważ powstaje na wysokości ponad 3 000 metrów, bez użycia konserwantów. 

Kiedy najlepiej wyjechać?

Idealną porę, jaką możecie wybrać na zwiedzanie, jest okres od maja do października, w tym czasie temperatury są znośne, a dodatkowo wszystko kwitnie. Latem przypada najwięcej opadów, zima zaś jest długa i mroźna. 

Ciekawostka

Młynek modlitewny wykorzystuje się w buddyzmie tybetańskim, ma kształt walca z wypisanymi na powierzchni mantrami. Zgodnie z wierzeniami obracanie nim daje taki sam efekt ja recytowanie, jednak szybciej się obraca, niż mówi. Do obracania młynków wykorzystywano również specjalnie szkolone psy, w tym przypadku spaniele tybetańskie.

 

Bibliografia:

chinahighlights.com
tripadvisor.com
chinaeducationaltours.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *