Śladami Avatara – Park Narodowy Zhangjiajie

Są takie miejsce, które wpisujemy na listę marzeń. Warto sobie takie cele postawić, ponieważ od marzeń rozpoczynają się wielkie przygody. My też początkowo nie sądziliśmy, że wyjazd do Chin będzie możliwy, ale zaczęłyśmy marzyć, znalazłyśmy sposób jak to marzenie zrealizować i się udało. Chociaż spędziłyśmy w tym kraju trochę czasu, to zabrakło nam na zwiedzenie wszystkiego. Co zostawiłyśmy na kolejną podróż? Zdecydowanie Zhangjiajie.

Park Narodowy Zhangjiajie to jedno z piękniejszych miejsc w Chinach i must see na naszej liście. Słynie nie tylko z cudownych krajobrazów rozciągających się na odległość 130 km, ale również jest miejscem idealnym dla kinomaniaków. Właśnie tutaj nagrywano sceny do  Avatara.

Jak się dostać?

Samolotem: Zhangjiajie otworzył loty do 35 miast w Chinach, a także do Hongkongu, Makau, Tajwanu.

Pociągiem: do Zhangjiajie istnieją bezpośrednie połączenia z 29 miastami w Chinach, a w przypadku świąt otwierane są połączenia specjalnych pociągów turystycznych. 

Autobusem: na dworcu autobusowym położonym w pobliżu dworca kolejowego nabędziecie bilet na przejazd do Parku. Czas podróży ok. 40 minut.
Możecie też dostać się taksówką, wiadomo jednak, że podróż będzie trochę kosztowniejsza. Postój taksówek znajduje się przy dworcu kolejowym. 


Co zobaczyć?

Narodowy Park Leśny można podzielić na sześć małych malowniczych miejsc:  wioskę Huangshi, zatokę Pipa, zatokę Golden Whip, wioskę Yaozi, Shedaogou i Yuanjiajie.

Na terytorium Parku znajduje się także ponad 20 głównych miejsc widokowych, takich jak Tianshu Treasure Box, Nantian One Column, Heizongnao, Tianqiao, Yuanyang Spring. 

Twierdza Żółtego Kamienia (Huangshizhai) 黄石寨

Huangshizhai to najsłynniejsze miejsce w Parku Narodowym Zhangjiajie, o którym  istnieje przekonanie, że „Jeśli nie dotrzesz do Huangshizhai, na próżno przyjedziesz do Zhangjiajie”. Znajduje się w środku parku i posiada kształt kwadratowej platformy górskiej o wysokości 1080 metrów.  

Golden Whip Stream

Słynie z dziewiczej wody, zielonych gór, rzadkiej zwierzyny i ciekawej roślinności. W otoczeniu potoku znajdziecie  salamandrę olbrzymią, kwiat podobny do homara oraz drzewko dove. 

źródło: China discovery

Yuanjiajie (袁家界 )

Ta północna część Parku Narodowego Zhangjiajie stanowi podstawowy szlak turystyczny.

Na tym obszarze możecie zobaczyć windę Bailong, piękne pola i ogrody, wiszący wodospad, most Mihun i wioskę Tujia.

Zhangjiajie

Winda Bailong (百龙天梯)

 Otwarta dla turystów w 2002 roku. Posiada 326 m wysokości, co czyni ją najwyższą windą na świecie. Posiada 3 oddzielne komory, w których może przebywać 50 osób.  Czas przejazdu na szczyt wynosi zaledwie dwie minuty.

Zhangjiajie

Szklany most Zhangjiajie 张家界大峡谷玻璃桥

W 2016 roku, czyli w roku jego otwarcia był najdłuższym i najwyższym szklanym mostem na świecie. Ruch turystyczny był tak ogromny, że zaledwie po 13 dniach władze zamknęły most. Szacowano, że most pomieści 800 osób na raz, a łączna dzienna liczba odwiedzających wynosić będzie 8 000, prognozy te jednak były mylne, ponieważ dziennie most zwiedzało ponad 80 000 osób. 

Zhangjiajie

Zwiedzanie nie jest trudne, ponieważ dostępne są kolejki linowe, windy, tramwaje i autobusy wahadłowe. Oprócz tego zbudowano betonowe ścieżki i schody.

Jak zwiedzać?

Bilet do Narodowego Parku Leśnego Zhangjiajie kosztuje 245 juanów i jest ważny 4 dni. Zaleca się przeznaczenie minimum 2 dni do tygodnia na zwiedzanie Parku. Warto pamiętać, że są to tereny górzyste, dlatego zaopatrzcie się w buty o grubej podeszwie, kurtki przeciwdeszczowe, preparaty na komary, kremy z filtrem przeciwsłonecznych i suchy prowiant.

Klimat tutaj jest bardzo zmienny, dlatego zaopatrzcie się również w ciepłe ubrania, które przydadzą Wam się podczas chłodnych poranków. Najlepsza pogoda na zwiedzanie parku to wrzesień i październik. 

Gdzie spać?

Na terenie parku nie ma obiektów noclegowych. Warto więc zatrzymać się w pobliskim mieście Wulingyuan położonym tuż obok Parku Narodowego. Miasto oferuje od małych lokalnych obiektów do pięciogwiazdkowych hoteli. 

Poniżej lista rekomendowanych obiektów:

  • Hotel Pullman Zhangjiajie Jingwu
  • Międzynarodowy hotel Zhangjiajie Qinghe Jinjiang
  • Wulingyuan Hotel Zhangjiajie
  • Zhangjiajie Maosao Inn
  • Marsang Tree Inn

Co zjeść?

Tujia

Składa się z  licznych składników, takich jak tłuste jelita, flaki świń, bydła i kóz, z których szef kuchni wybiera dwa lub trzy składniki i komponuje danie.

źródło: www.zhangjiajieholiday.com

Laowu Fish Head

Gorący garnek z głową ryby, z duszonymi małymi pomidorkami koktajlowymi pochodzącymi z Zhangjiajie. 

Krwawe tofu

Mieszanka tofu, krwi wieprzowej, wieprzowiny, papryki i chili, którą następnie piecze się nad ogniskiem.

Źródło: https://www.shine.cn/

Boczek z Xiangxi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *