Chińskie postrzeganie obcokrajowców

Niejednokrotnie się zdarza, że oceniamy kraj przez powtarzane stereotypy. Szufladkowanie mieszkańców danego kraju, w dobie rozwoju technologii i możliwości wymiany kultur nie ma sensu. Owszem są obywatele niektórych krajów, po których możemy spodziewać się pewnego sposobu bycia, ale nie jest to już zero jedynkowe. Częściowo stereotypy pomagają przygotować się na poznanie kultury, jednak tylko zatracenie się w danej kulturze pokazuje, że nacje mają cechy wspólne, ale każdy człowiek jest inny. 

Dzisiaj skupimy się na tym jak Chińczycy postrzegają obcokrajowców, w tym Polaków. 

Czytaj dalej Chińskie postrzeganie obcokrajowców

Tony w języku chińskim – jak się ich nauczyć?

tony w języku chińskim

Język chiński wyróżnia się nie tylko brakiem alfabetu, ale również zasadami wymowy. Jest to język tonalny, więc trzeba zwracać uwagę na to, jak wypowiada się każde słówko, ponieważ czasami mogą wyjść z tego duże nieporozumienia. Tony w języku chińskim są zatem podstawą poprawnej komunikacji. Jak zatem skutecznie się ich nauczyć? Przedstawiamy Wam dzisiaj nasze podpowiedzi.

Czytaj dalej Tony w języku chińskim – jak się ich nauczyć?

Tama Trzech Przełomów na Jangcy

TAMA

Tama Trzech Przełomów to jedna z najbardziej inspirujących współczesnych budowli. Jedni uznają ją za ósmy cud świata inni za współczesny Wielki Chiński Mur. Jedno jest pewne, inwestycja ta była najdroższym pojedynczym projektem budowlanym na świecie, której koszt ocenia się na 37 mld dolarów. I chociaż w trakcie powstawania pojawiły się liczne słowa krytyki ekologów, historyków, geologów czy ekonomów, to po 17 latach zakończono projekt. 

Czytaj dalej Tama Trzech Przełomów na Jangcy

Chiński Nowy Rok 2021 – Rok Bawoła

rok bawoła

Wielkimi krokami zbliżamy się do kolejnego Festiwalu Wiosny, który zwiastuje nadejście Chińskiego Nowego Roku. Tym razem będziemy świętować ustąpienie szczura i wejście w rok bawoła. Oby był on dużo lepszy niż poprzedni 🙂 Legendy i całą historię związaną z tym wydarzeniem możecie przeczytać tutaj. Natomiast informacje o zodiakalnym szczurze znajdziecie w artykule z zeszłego roku. Tym razem skupimy się na bawole.

Czytaj dalej Chiński Nowy Rok 2021 – Rok Bawoła

Szarpana wieprzowina w sosie rybnym – 鱼香肉丝

Szarpana wieprzowina w sosie rybnym (鱼香肉丝) to idealne danie na obiad. Nie wymaga wielu składników, a w dodatku jej czas przygotowania wynosi niecałą godzinę.
Choć nazwa może mylić, ta syczuańska wieprzowina pachnie rybą, chociaż jej smak nie pochodzi od ryby. Rybnego smaku potrawie nadaje mieszanka namoczonego pieprzu, soli syczuańskiej, sosu sojowego, cukru, imbiru, czosnku i szczypiorku.

Czytaj dalej Szarpana wieprzowina w sosie rybnym – 鱼香肉丝

Chińskie piosenki – czego słuchają w Państwie Środka?

chińskie piosenki

Koniec roku już coraz bliżej, dlatego przygotowałyśmy dla Was specjalne rankingi – jeden oficjalny, drugi od nas! Ze względu na to, że część z nas spędzi Sylwestra w domu, a część na kameralnych domówkach, uszykowałyśmy dla Was chińskie piosenki, które mamy nadzieję, umilą Wam ten ostatni dzień w roku. I nie tylko, bo nie est to składanka typowo imprezowa! Słuchajcie, bawcie się i dajcie nam znać czego Wam brakuje! 🙂

Czytaj dalej Chińskie piosenki – czego słuchają w Państwie Środka?