Reforma Rolna w Chinach – po co została wprowadzona?

Od czasów historycznych Chiny były narodem rolników. Do momentu powstania Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku, praktycznie cała ziemia była przeznaczona na uprawę. Po trudnym okresie Reformy Rolnej czy Wielkiego Skoku Naprzód jeszcze bardziej doceniano rolnictwo i zaczęto je uprawiać na szeroką skalę. W myśl tego wprowadzono kolejną Reformę Rolną, czy była to słuszna decyzja? 

Czytaj dalej Reforma Rolna w Chinach – po co została wprowadzona?

Dynastia Qin – przełom w historii Chin

dynastia qin

Po okresie Walczących Królestw i panującej Dynastii Zhou nadeszła epoka cesarska. Władzę w państwie objęła Dynastia Qin (秦朝) na zaledwie 15 lat. Choć okres panowania był krótki to zdecydowanie przełomowy. Wówczas po raz pierwszy pojawiły się zjednoczone Chiny. Wtedy niemożliwego dokonał Pierwszy Cesarz Chin – Qin Shi Huang. Dążył do integracji Chin poprzez ujednolicenie pisma, waluty, gospodarki z jej aparatami oraz armii.

Czytaj dalej Dynastia Qin – przełom w historii Chin

Nowe HSK – jakie zmiany nas czekają?

nowe hsk

Egzamin z języka chińskiego prosił się o zmiany już od wielu lat. Co przyniesie za sobą nowe HSK? Na co się przygotować? Czy nowy egzamin będzie bardziej miarodajny? Wszyscy zadajemy sobie te pytania i pewnie pozostaną one bez odpowiedzi do pierwszych zdanych egzaminów. Początkowe prognozy mówiły o tym, że testy w nowym formacie mają rozpocząć się 1 lipca 2021. Jednak data na pewno nie jest realna. Mówi się, że na nowe egzaminy poczekamy do 2022, a nawet do 2023 roku.

Czytaj dalej Nowe HSK – jakie zmiany nas czekają?

Shangri La – tybetańska kultura i alpejskie krajobrazy

Shangri La

Shangri La (香格里拉) to kraina leżąca na styku Yunnanu, Syczuanu i Tybetu. Obfita w   tybetańskie świątynie, piękne góry i liczne wąwozy. 

Pierwotnie nazywana była Zhongdian, jednak w 2001 roku zmieniła nazwę na  Shangri-La, na cześć dzieła Jamesa Hiltona „Lost Horizon”,  w którym opisuje fikcyjne miejsce, nazywając je buddyjskim rajem. Był to zabieg turystyczny, który pozytywnie wpłynął na rozwój tego miejsca. 

Czytaj dalej Shangri La – tybetańska kultura i alpejskie krajobrazy