Stypendium Konfucjusza – jak aplikować?

Zbliża się czas, w którym część z Was zaczyna planować przyszłoroczne wyjazdy stypendialne do Chin. Pewnie przeraża Was ilość pracy i przygotowań którą trzeba zobić przed wyjazdem na Stypendium Konfucjusza. Dlatego dzisiaj przedstawiamy kolejny wpis, który ułatwi Wam przygotowania do wyjazdu. Wcześniejsze posty możecie przeczytać tutaj 😉

Strona do aplikacji

Pierwszym krokiem jest założenie konta na stronie cis.chinese.cn – czyli stonie Hanbanu do aplikacji na stypendiu. Strona jest jednocześnie w języku chińskim i angielskim, więc nie musicie się obawiać czy poradzicie sobie z Waszym obecnym poziomem  mandaryńskiego 😉 Podczas korzystania z powyżej strony zalecane jest korzystnie z przeglądarki Internet Explorer, bo nie na wszystkich dobrze ładują się formularze aplikacyjne. Jeśli będziecie mieli problemy możecie spróbować skorzystać z VPNów.

Gdy już wejdziecie na stronę należy kliknąć przycisk Register i przejść przez poniższe etapy rejestracji:

Gdy już założycie konto, możecie przejść do głównego panelu i zarejestrować się na wybraną uczelnie i rodzaj stypendium 🙂

Wypełnianie formularza

Po zalogowaniu na stronę wyświetla się panel z aktualnym etapem Waszej aplikacji. Są to po kolei:

 1. konto aplikującego
 2. weryfikacja przez instytucję polecającą
 3. weryfikacja przez instytucję przyjmującą
 4. pozytywna ocena przez uniwersytet / aplikacja odrzucona przez uniwersytet
 5. przyznanie stypendium / nie przyznanie stypendium
Stypendium Konfucjusza
źródło: cis.chinese.cn

Po przejściu w zakładkę Fill in (填写申请表) możecie zacząć wypełniać formularz.

Illustrate (填表说明)

Pierwsza podzakładka dotyczy wszystkich wymagań do złożenia wniosku o Stypendium Konfucjusza. Wszystkie z nich napisane są zarówno w języku chińskim, jak i angielskim, więc nie powinniście mieć problemów ze zrozumieniem lub przetłumaczeniem. Najważniejsze są początkowe trzy punkty:

 1. Zalecane jest używanie przeglądarki Internet Explorer, aby wniosek został wygenerowany porawnie (my używałyśmy Chrome i nie miałyśmy problemów, ale znamy osoby, które faktycznie musiały użyć IE).
 2. Przygotujcie materiały, które otrzymaliście od instytucji polecającej.
 3. Przygotujcie skany poniższych dokumentów:
  • zdjęcie paszportowe/dyplomowe w wersji cyfrowej (waga nie większa niż 300KB).
  • kopia pierwszej strony paszportu.
  • list motywacyjny w języku chińskim (od 200 do 800 słów) przedstawiający Waszą wcześniejszą edukację i dlasze plany, które chcecie zrealizować dzięki nauce w Chinach.
  • skany certyfikatów HSK i HSKK (nie może być screenshot ze strony z wynikami).
  • skan dyplomu w języku angielskim z najwyższego osiągniętego stopnia edukacji oraz potwierdzenie po angielsku, że nadal studiujecie.
  • list rekomendacyjny z Instytutu Konfucjusza, który Was poleca. Warto też poprosić jednego/dwóch wykładowców o napisanie dodatkowych listów. Podobno macie wtedy większe szanse na przyjęcie 😉 Pamietajcie żeby wszystkie skany listów były w jednym pliku, bo możcie dodać tylko jeden załącznik!
  • osoby aplikujące poniżej 18. roku życia muszą przedstawić odpowiednie dokumenty prawne.
  • nauczyciele języka chińskiego muszą przedstawić dokument ze szkoły w której pracują, który potwierdzi jak długo są zatrudnieni oraz ile godzin lekcji mają tygodniowo.
  • skan Waszego podpisu (waga nie większa niż 300KB).
Stypendium Konfucjusza
źródło: cis.chinese.cn

Basic information (基本信息)

Kolejnym punktem są podstawowe informacje. Wszytskie dane wypełniamy rzetelnie i zgodnie z prawdą. Na początku ładujemy wybrane przez nas zdjęcie, a później wypełniamy wszystko inne o co nas proszą (jak na poniższych zdjęciach):

Później będziemy musieli podać kontakt do osoby w Chinach, którą należy powiadomić w razie wypadku. Najlepiej podać adres do konsulatu lub Ambasady Polski w Chinach 🙂

źródło: cis.chinese.cn

Education background (教育背景)

Kolejny punkt w aplikacji na Stypendium Konfucjusza to historia Waszej edukacji. Na początku musicie uzupełnić uczelnie na których się uczyliście / uczycie do tej pory, wraz z latami edukacji, kierunkiem oraz stopniem naukowym, który osiągnęliście lub osiągniecie po zakończeniu. Do tego należy dołączyć dyplom ukończenia i/lub poświadczenie o studiowaniu.

źródło: cis.chinese.cn

Później zapytają Was o to czy kiedykolwiek uczyliście się języka chińskiego w Instytucie Konfucjusza oraz czy studiowaliście już w Chinach. Następnie poproszą o wskazanie innych Waszych doświadczeń związanych z nauką języka chińskiego oraz ich udokumentowanie.

Work experience (工作经历)

Kolejnym etapem jest podanie Waszego doświadczenia zawodowego związanego z Chinami i językiem chińskim. Będziecie musieli odpowiedzieć na 3 pytania:

 1. Czy kiedykolwiek pracowaliście jako nauczyciele języka chińskiego w szkole?
 2. Chcecie aplikować na program dla nauczycieli?
 3. Kiedykolwiek pracowaliście w Chinach?
źródło: cis.chinese.cn

Language ability (语言能力)

Następny krok to pytania dotyczące umiejętności językowych. Będziecie pytani o Wasz poziom języka chińskiego i angielskiego, wyniki z egzaminów HSK, HSKK, BCT, BCT-ORAL (uzupełniacie tylko te, które zdaliście) oraz o to czy możecie być nauczani po angielsku i po chińsku. Zalecamy zaznaczyć obie opcje na tak 🙂

Application category (奖学金申请)

Przed Wami chyba najistotniejszy dla nas wszystkich punkt, czyli wszystko co związane z wyborem stypendium – długość, rodzaj, uczelnie – pierwszego i drugiego wyboru. Poza tym jest również pytanie czy zgadzamy się na to, żeby Hanban gdzieś nas przydzielił w przypadku odrzucenia aplikacji przez obie wybrane przez nas uczelnie.

Referee (推荐人)

Ostatni (ale nie mniej istotny niż poprzednie) krok aplikowania na Stypendium Konfucjusza, czyli referencje. Załączamy plik ze wszystkimi zdobytymi referencjami oraz uzupełniamy informacje o instytucie, który nas poleca. Na końcu dodajemy nasz list motywacyjny oraz załączamy nasz elektroniczny podpis pod warunkami.

Po wszystkim zostaje nam tylko wydrukowanie listu i przekazanie go do Instytutu Konfucjusza, który nas poleca 🙂 Teraz tylko nerwowe oczekiwanie na wyniki, a później pakowanie walizek i w drogę!

Za wszystkich aplikujących trzymamy mocno kciuki!  加油!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *