Stypendium Konfucjusza – jak aplikować?

Zbliża się czas, w którym część z Was zaczyna planować przyszłoroczne wyjazdy stypendialne do Chin. Pewnie przeraża Was ilość pracy i przygotowań którą trzeba zobić przed wyjazdem na Stypendium Konfucjusza. Dlatego dzisiaj przedstawiamy kolejny wpis, który ułatwi Wam przygotowania do wyjazdu. Wcześniejsze posty możecie przeczytać tutaj 😉

Strona do aplikacji

Pierwszym krokiem jest założenie konta na stronie cis.chinese.cn – czyli stonie Hanbanu do aplikacji na stypendiu. Strona jest jednocześnie w języku chińskim i angielskim, więc nie musicie się obawiać czy poradzicie sobie z Waszym obecnym poziomem  mandaryńskiego 😉 Podczas korzystania z powyżej strony zalecane jest korzystnie z przeglądarki Internet Explorer, bo nie na wszystkich dobrze ładują się formularze aplikacyjne. Jeśli będziecie mieli problemy możecie spróbować skorzystać z VPNów.

Gdy już wejdziecie na stronę należy kliknąć przycisk Register i przejść przez poniższe etapy rejestracji:

Gdy już założycie konto, możecie przejść do głównego panelu i zarejestrować się na wybraną uczelnie i rodzaj stypendium 🙂

Wypełnianie formularza

Po zalogowaniu na stronę wyświetla się panel z aktualnym etapem Waszej aplikacji. Są to po kolei:

 1. konto aplikującego
 2. weryfikacja przez instytucję polecającą
 3. weryfikacja przez instytucję przyjmującą
 4. pozytywna ocena przez uniwersytet / aplikacja odrzucona przez uniwersytet
 5. przyznanie stypendium / nie przyznanie stypendium
Stypendium Konfucjusza
źródło: cis.chinese.cn

Po przejściu w zakładkę Fill in (填写申请表) możecie zacząć wypełniać formularz.

Illustrate (填表说明)

Pierwsza podzakładka dotyczy wszystkich wymagań do złożenia wniosku o Stypendium Konfucjusza. Wszystkie z nich napisane są zarówno w języku chińskim, jak i angielskim, więc nie powinniście mieć problemów ze zrozumieniem lub przetłumaczeniem. Najważniejsze są początkowe trzy punkty:

 1. Zalecane jest używanie przeglądarki Internet Explorer, aby wniosek został wygenerowany porawnie (my używałyśmy Chrome i nie miałyśmy problemów, ale znamy osoby, które faktycznie musiały użyć IE).
 2. Przygotujcie materiały, które otrzymaliście od instytucji polecającej.
 3. Przygotujcie skany poniższych dokumentów:
  • zdjęcie paszportowe/dyplomowe w wersji cyfrowej (waga nie większa niż 300KB).
  • kopia pierwszej strony paszportu.
  • list motywacyjny w języku chińskim (od 200 do 800 słów) przedstawiający Waszą wcześniejszą edukację i dlasze plany, które chcecie zrealizować dzięki nauce w Chinach.
  • skany certyfikatów HSK i HSKK (nie może być screenshot ze strony z wynikami).
  • skan dyplomu w języku angielskim z najwyższego osiągniętego stopnia edukacji oraz potwierdzenie po angielsku, że nadal studiujecie.
  • list rekomendacyjny z Instytutu Konfucjusza, który Was poleca. Warto też poprosić jednego/dwóch wykładowców o napisanie dodatkowych listów. Podobno macie wtedy większe szanse na przyjęcie 😉 Pamietajcie żeby wszystkie skany listów były w jednym pliku, bo możcie dodać tylko jeden załącznik!
  • osoby aplikujące poniżej 18. roku życia muszą przedstawić odpowiednie dokumenty prawne.
  • nauczyciele języka chińskiego muszą przedstawić dokument ze szkoły w której pracują, który potwierdzi jak długo są zatrudnieni oraz ile godzin lekcji mają tygodniowo.
  • skan Waszego podpisu (waga nie większa niż 300KB).
Stypendium Konfucjusza
źródło: cis.chinese.cn

Basic information (基本信息)

Kolejnym punktem są podstawowe informacje. Wszytskie dane wypełniamy rzetelnie i zgodnie z prawdą. Na początku ładujemy wybrane przez nas zdjęcie, a później wypełniamy wszystko inne o co nas proszą (jak na poniższych zdjęciach):

Później będziemy musieli podać kontakt do osoby w Chinach, którą należy powiadomić w razie wypadku. Najlepiej podać adres do konsulatu lub Ambasady Polski w Chinach 🙂

źródło: cis.chinese.cn

Education background (教育背景)

Kolejny punkt to historia Waszej edukacji. Na początku musicie uzupełnić uczelnie na których się uczyliście / uczycie do tej pory, wraz z latami edukacji, kierunkiem oraz stopniem naukowym, który osiągnęliście lub osiągniecie po zakończeniu. Do tego należy dołączyć dyplom ukończenia i/lub poświadczenie o studiowaniu.

źródło: cis.chinese.cn

Później zapytają Was o to czy kiedykolwiek uczyliście się języka chińskiego w Instytucie Konfucjusza oraz czy studiowaliście już w Chinach. Następnie poproszą o wskazanie innych Waszych doświadczeń związanych z nauką języka chińskiego oraz ich udokumentowanie.

Work experience (工作经历)

 Kolejnym etapem jest podanie Waszego doświadczenia zawodowego związanego z Chinami i językiem chińskim. Będziecie musieli odpowiedzieć na 3 pytania:

 1. Czy kiedykolwiek pracowaliście jako nauczyciele języka chińskiego w szkole?
 2. Czy chcecie aplikować na program dla nauczycieli?
 3. Czy kiedykolwiek pracowaliście w Chinach?
źródło: cis.chinese.cn

Language ability (语言能力)

Następny krok to pytania dotyczące umiejętności językowych. Będziecie pytani o Wasz poziom języka chińskiego i angielskiego, wyniki z egzaminów HSK, HSKK, BCT, BCT-ORAL (uzupełniacie tylko te, które zdaliście) oraz o to czy możecie być nauczani po angielsku i po chińsku. Zalecamy zaznaczyć obie opcje na tak 🙂

Application category (奖学金申请)

Przed Wami chyba najistotniejszy dla nas wszystkich punkt, czyli wszystko co związane z wyborem stypendium – długość, rodzaj, uczelnie – pierwszego i drugiego wyboru. Poza tym jest również pytanie czy zgadzamy się na to, żeby Hanban gdzieś nas przydzielił w przypadku odrzucenia aplikacji przez obie wybrane przez nas uczelnie.

Referee (推荐人)

Ostatni (ale nie mniej istotny niż poprzednie) krok, czyli referencje. Załączamy plik ze wszystkimi zdobytymi referencjami oraz uzupełniamy informacje o instytucie, który nas poleca. Na końcu dodajemy nasz list motywacyjny oraz załączamy nasz elektroniczny podpis pod warunkami.

Po wszystkim zostaje nam tylko wydrukowanie listu i przekazanie go do Instytutu Konfucjusza, który nas poleca 🙂 Teraz tylko nerwowe oczekiwanie na wyniki, a później pakowanie walizek i w drogę!

Za wszystkich aplikujących trzymamy mocno kciuki!  加油!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *