Stypendium Konfucjusza – jakie dokumenty są potrzebne?

Niektórzy z Was zapewne myśleli o wyjeździe do Chin w ramach Stypendium Konfucjusza. W związku z tym zastanawialiście się jakich formalności trzeba dokonać, żeby do niego przystąpić. Cierpliwość to bardzo ważna cecha, która przyda Wam się podczas całego procesu aplikacji. Dzisiaj natomiast dowiecie się jakie dokumenty należy uszykować oraz jak je przygotować.

Egzamin HSK

Nierozłącznym elementem każdego Stypendium Konfucjusza jest posiadany certyfikat HSK. W zależności od rodzaju i długości wyjazdu, wymagane są inne stopnie zdanego egzaminu. Czasami niezbędne jest również posiadanie certyfikatu HSKK, czyli egzaminu ustnego. Nawet jeśli nie jest on wymagany, warto go zdać – zapulsujecie dodatkowo podczas aplikacji 😉 Należy załączyć skan oryginalnych certyfikatów.

Ważną informacją jest data ważności egzaminu. Jeśli chcecie aplikować na stypendium konfucjańskie nie możecie przedstawić certyfikatu starszego niż 2 lata. W innym wypadku wasza aplikacja zostanie odrzucona.

Certyfikat HSK

Dokumenty

Cały zbiór niezbędnych do aplikacji dokumentów znajduje się na stronie Instytutu Konfucjusza, który rekomenduje Was jako przyszłych studentów. Jednakże informacje te są czasami mylące. Dokumenty możecie podzielić na te podstawowe, czyli nie ważne o jaki rodzaj stypendium się staracie to musicie je posiadać oraz na te związane z wybranym rodzajem grantu. Podczas naszej aplikacji, w wymaganiach nie było podanego np.: odpisu dyplomu w języku angielskim, a podczas rejestracji na stypendium okazało się to niezbędne. Dlatego warto wcześniej przygotować wszystkie niższej wymienione przez nas dokumenty i mieć spokojną głowę podczas składania wniosku – szczególnie jeśli gonią Was terminy 🙂 Ważna informacja – wszystkie muszą być w wersji chińsko lub angielskojęzycznej!

Podstawowym dokumentem jest rekomendacja na stypendium od wybranego przez Was Instytutu Konfucjusza. Przykładowy formularz możecie znaleźć tutaj. Jest to pismo w którym wpisujecie jedynie swoje podstawowe dane, rodzaj stypendium o jakie się ubiegacie oraz Waszą relację z IK. Wzory takich wniosków możecie znaleźć na stronach internetowych instytutów. Na tej podstawie dyrektor Instytutu wypisze Wam swoją rekomendację w języku chińskim. Jest to bardzo cenny element podczas aplikacji.

Instytut Konfucjusza

Jeśli jesteście w stanie zdobyć rekomendacje również od innych wykładowców, to jak najbardziej się o to postarajcie. Im więcej dokumentów mówiących o tym, że to właśnie Wy jesteście najlepszymi kandydatami, tym lepiej (my takich rekomendacji miałyśmy trzy). Pamiętajcie tylko żeby wszystkie złożyć w jeden plik pdf, bo podczas aplikacji możliwe jest dołączenie tylko jednego załącznika 🙂

Kolejnym ważnym dokumentem jest skan strony paszportu ze zdjęciem i danymi osobowymi. Plik taki również dołączacie podczas składania wniosku o stypendium. Dodatkowo musicie przygotować skan swojego podpisu, który również jest niezbędny do dokończenia aplikacji.

Ostatnim dokumentem jaki należy przygotować jest skan najwyższego uzyskanego dyplomu. Oczywiście musi być on w języku chińskim lub angielskim (może to być tłumaczenie przysięgłe). Oprócz tego istotna jest transkrypcja ocen oraz zaświadczenie o tym, że nadal studiujecie lub pracujecie.

Warto, abyście również uszykowali sobie list motywacyjny w języku chińskim, w którym napiszecie dlaczego to właśnie Wy jesteście odpowiednimi kandydatami do podjęcia nauki w Państwie Środka. Podczas pisania warto żebyście skupili się na korzyściach które osiągną Chiny z tego, że do nich przyjedziecie.

Gotowy wniosek

Wygenerowany wniosek należy złożyć w rekomendującym Was Instytucie po załączeniu wszystkich niezbędnych dokumentów i wypełnieniu męczącego formularza (instrukcja niebawem na blogu!). Teraz pozostaje już Wam tylko czekanie na rezultaty rekrutacji!

Instytut Konfucjusza

Na koniec chcemy zaznaczyć, że wymagania z roku na rok mogą być inne. Zwiększa się wymagany poziom znajomości języka chińskiego w zależności od wybranego kierunku, mogą zmieniać się również wymagane dokumenty. Dlatego zawsze warto sprawdzać aktualne informacje na stronach Instytutu Konfucjusza oraz na naszym facebooku 😉 Stworzymy jeszcze dla Was przewodnik po stronie rejestracyjnej, dlatego śledźcie nas uważnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *