Stypendium Konfucjusza FAQ

Planujecie wyjazd na Stypendium Konfucjusza, ale macie więcej pytań niż odpowiedzi? Zapewniamy Was, że to nic niezwykłego. Każdy kto pierwszy raz wybiera się w taką podróż ma podobne odczucia. My też przeszukiwałyśmy internet z nadzieją na znalezienie odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Dlatego dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na jak najwięcej z nich 😉

Jak aplikować na Stypendium Konfucjusza? Co jest potrzebne?

O Stypendium Konfucjusza aplikuje się poprzez stronę internetową wypełniając kwestionariusz oraz załączając niezbędne dokumenty (skan dyplomu, wyników egzaminu, paszport itp.). O tym jak aplikować na stypendium oraz jakie dokumenty są potrzebne, napisałyśmy już osobne posty i po więcej informacji zapraszamy do nich.

Stypendium Konfucjusza FAQ

Czy muszę znać język chiński żeby wyjechać?

Do uzyskania Stypendium Konfucjusza niezbędne jest zdanie egzaminu z języka chińskiego na poziomie przynajmniej podstawowym. Jednak znamy osoby, które nie uczyły się języka wcześniej, podeszły do egzaminu po nauce wymaganych słówek i pojechały na stypendium.

Czy kwota stypendium jest wystarczająca? Czy muszę uzbierać swoje pieniądze?

Wszystko zależy od tego w jakim mieście studiujecie i jak bardzo rozrzutni jesteście. Nam kwota stypendium wystarczała w zupełności na wszystko, a nie odmawiałyśmy sobie przyjemności 😉 Jedynie na naszą miesięczną podróż musiałyśmy dołożyć z własnych pieniędzy.

Jak wyglądają akademiki?

Chiński akademik to temat rzeka. Każda uczelnia rządzi się swoimi prawami i naprawdę nie ma reguły. Na Uniwersytecie Pedagogicznym w Kunmingu było zupełnie inaczej niż w Chengdu, czy Pekinie.

Czy studia są wymagające?

Z naszego doświadczenia powiemy, że nauczycie się tyle ile będziecie chcieli. Jeśli pojedziecie z nastawieniem na naukę to pewnie wtedy studia będą wymagające. Nauczyciele inaczej traktują zagranicznych studentów, a inaczej chińskich. Wszystko oczywiście zależy też od uczelni.

Czy muszę studiować sinologię żeby wyjechać?

Nie musicie studiować sinologii. Wystarczy, że uczyliście się języka chińskiego w Instytucie Konfucjusza lub nawet na własną rękę i macie zdany egzamin HSK.

Czy będę mieć czas na podróżowanie?

Myślimy, że nie będzie problemu ze znalezieniem czasu na podróże. Często zajęcia na rocznych czy półrocznych stypendiach nie odbywają się codziennie, dlatego tego czasu powinno być wystarczająco.

Co spakować?

Pamiętajcie, że Chiny są krajem cywilizowanym, w którym można kupić prawie wszystko co mamy u nas 😉 Dlatego nie ma sensu zabierać zbyt wiele rzeczy. O tym co warto zabrać również napisałyśmy już osobnego posta.

Na ile uczelni mogę aplikować?

Możecie aplikować na 2 uczelnie – pierwszego i drugiego wyboru. Oprócz tego możecie zaznaczyć opcję losową, w przypadku gdybyście nie dostali się na żadną z nich zostaniecie przydzieleni do innej uczelni.

Jakie są rodzaje stypendiów?

Do wyboru macie wyjazdy na cztery tygodnie, pół roku, na rok, studia licencjackie, studia magisterskie oraz studia doktoranckie.

W jakim języku prowadzone są zajęcia?

Zajęcia prowadzone są w języku chińskim. Nauczyciele zazwyczaj mówią po angielsku, albo przynamniej starają się mówić 😉

Co pokrywa stypendium, a co muszę pokryć sam?

Stypendium pokrywa koszty związane z opłatami za studia, zakwaterowaniem w akademiku, podstawowym ubezpieczeniem. Oprócz tego każdy dostaje co miesiąc kwotę do dyspozycji na własne potrzeby (jedzenie, transport, rozrywka).

Z własnej kieszeni trzeba pokryć bilety lotnicze oraz dodatkowe ubezpieczenie. To są chyba największe koszty na które trzeba się przygotować przed wyjazdem.

Czy są ograniczenia wiekowe?

Osoby aplikujące powinny być w wieku od 16 do 35 lat. Są jednak pewne wyjątki jeśli chodzi o studia magisterskie i licencjackie. Składając dokumenty na licencjat musicie mieć mniej niż 25 lat, a na magisterkę mniej niż 45 lat.

Czy trzeba się dodatkowo ubezpieczyć?

Nie trzeba, jednak bardzo polecamy dodatkowe ubezpieczenie. Te opłacane przez uczelnie jest naprawdę niskie i w przypadku poważniejszej choroby, będzie trzeba wyłożyć z własnej kieszeni.

Jak wybrać uczelnię?

Wybierając uczelnie kierujcie się przede wszystkim tym czego chcecie się nauczyć. Możecie też poczytać opinie na grupach Facebookowych, sprawdzić klimat danego miasta i prowincji jeśli pogoda jest dla Was ważna. Jeśli przy okazji pobytu w Chinach chcielibyście podróżować to zwróćcie uwagę na sieć komunikacyjną miasta i bliskość atrakcji które Was interesują.

Czy bez zdanego HSK mogę aplikować?

Niestety nie, certyfikat z egzaminu HSK jest jednym z wymaganych dokumentów.

Czy bez zdanego HSKK mogę aplikować?

Na niektóre stypendia (np. półroczne) egzamin HSKK nie jest wymagany.

 

To pewnie tylko część pytań, które nurtują Was przed wyjazdem na Stypendium Konfucjusza. Jeśli macie jeszcze jakieś dodatkowe pytania dajcie znać w komentarzach – postaramy się pomóc 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *