Święto Pracy w Chinach – jak obchodzą je Chińczycy?

Kiedy majówka zbliża się wielkimi krokami, w głowie Polaków pojawia się myśl co tym razem przygotować na grilla. Chińczycy też mają swoją majówkę, ale czy spędzają ją podobnie jak naród znad Wisły? Jak wygląda święto pracy w Chinach? Odpowiedź ponieżej 🙂 

Geneza Święta Pracy

Święto Pracy, Dzień Robotnika, czy także Dni Majowe to różne określenia święta pracowników na całym świecie. Data została ustanowiona dla upamiętnienia afery Haymarket z 4 maja 1886 r. w Chicago. Wówczas wiele krajów, np.: Egipt, Maroko, Libia, RPA, Kanada, Chile, Kolumbia, Panama przyjęło tę datę aby upamiętnić ten dzień.

święto pracy

Święto Pracy w Chinach

Chiny także uznały 1 maja jako datę Święta Pracy (劳动节), ale dopiero w 1949 roku. Jest to jedno ze świąt, które obchodzone jest według kalendarza gregoriańskiego, a nie księżycowego. Do 2008 roku święto to trwało 7 dni, jednak rząd zdecydował o skróceniu obchodów do 3 dni. Zyskany przez to czas przeznaczył na inne chińskie tradycyjne święta. W tym roku świętowanie trwa od 1 maja do 4 maja. Rząd wyznaczył dwie niedziele (28 kwietnia i 5 maja), w które należy te dni odrobić.

W przeszłości, a głównie w okresie rewolucji kulturalnej, dni te uznawano za jedne z najważniejszych w kraju. Organizowano wówczas wiece i demonstracje publiczne. Obecnie podejście Chińczyków do majówki jest bardzo podobne do polskiego. Jest to czas do spotkań z rodziną oraz na wzięcie udziału w festynach.  W tym dniu bardzo powszechne są uliczne występy, spotkania w parkach i oddawanie się różnym formom rozrywki.

święto pracy

Nawet rząd zachęca Chińczyków do zwiedzania kraju oraz robienia zakupów. Przed 1 maja obniża ceny w całym kraju, m.in:  na wejścia do głównych atrakcji turystycznych, elektronikę i inny sprzęt w centrach handlowych.
Na Placu Tiananmen odbywają się szczególne państwowe obchody. Pekin, a także inne większe miasta organizują ceremonie podnoszenia flag.

święto pracy

Jeżeli zamierzacie w tym czasie odwiedzić Chiny, w celach turystycznych bądź biznesowych, musicie pamiętać, że wiele atrakcji jest zatłoczonych, a firmy będą nieczynne.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *