Symbole Chin w kulturze

Po ostatnim wpisie dotyczącym chińskich symboli narodowych nadszedł czas na symbole Chin pod względem kulturowym. Poniżej przedstawiamy Wam najważniejsze naszym zdaniem znaki chińskiej kultury!

Konfucjusz

Nauczyciel i filozof. Postać znana raczej nam wszystkim, a jeśli nie to w dużym skrócie postaramy się Wam ją przybliżyć. Konfucjusz był twórcą filozofii opartej na indywidualnej moralności człowieka, w tym na jego człowieczeństwu, powinności, obyczajności, wiedzy oraz wierności. To właśnie te cechy są podstawą chińskiej tradycji. Według niej każdy człowiek indywidualnie przyczynia się do stabilności państwa, a właśnie te cechy (zwane pięcioma cnotami) się do tego przyczyniają. Z tych właśnie względów Konfucjusz jest nierozłącznym symbolem chińskiej kultury!

Konfucjusz

Medycyna chińska

Kolejny nierozłączny element kultury Państwa Środka to jego unikalna medycyna. Wiecie, że powstała ponad 2 tysiące lat temu?! Bazuje przede wszystkim na ziołach, akupunkturze, masażach, ćwiczeniach oraz odpowiedniej diecie. I to wcale nie jest sztuka zapomniana! Po dziś jest ona powszechnie stosowana w Chinach. Produkty z nią związane bez problemu kupicie nie tylko w aptekach, ale również na targowiskach.

chińska medycyna

Chińska porcelana

Chińska porcelana to nie tylko naczynia do picia herbaty! Obecnie są one również miejscem, w którym artyści mogą przedstawić swoją twórczość. Wiele zestawów chińskiej porcelany jest po prostu przepięknych! Poza tym to właśnie w tym kraju ją wymyślono, dlatego też nie mogła zostać pominięta w naszym artykule! 

chińska porcelana

Opera Pekińska

Czas na kwintesencję Chin. Tak przynajmniej nazywają niektórzy Operę Pekińską. Jest ona bowiem najbardziej rozpoznawalna w całym Państwie Środka, stała się jej symbolem i co roku przyciąga miliony widzów. Poza tym od 2010 roku wpisana jest na listę UNESCO. 

O rodzajach tej formy sztuki napisałyśmy już osobny post, więc jeśli jesteście zainteresowani szczegółami, to zapraszamy tutaj

opera pekińska

Kung-fu

Po filmach z Jackie Chanem lub Brucem Lee chyba każdy z nas marzył o tym, aby nauczyć się kung-fu! Z podziwem oglądaliśmy ich ruchy i staraliśmy się ich naśladować, przede wszystkim chodzenie w powietrzu 😉 Tak właśnie sztuka ta stała się rozpoznawalna na całym świecie i zyskała rzesze sympatyków. Warto jednak wspomnieć, że kung-fu nie jest jedyną sztuką walki wywodzącą się z Chin – to tylko część wushu.

kung fu

Znaki chińskie

Nie mogło ich zabraknąć na naszej liście. Są one bazą współczesnej kultury, pokazują, jak wyjątkowy jest język chiński, pozwalają zrozumieć pewne tradycje oraz historię. Być może Was to dziwi, że niosą one za sobą tyle różnych elementów, ale jak zaczniecie się w nie zagłębiać to zrozumiecie, o co chodzi! Poza tym pamiętajmy, że są również elementem sztuki za sprawą kaligrafii. 

znaki chińskie kaligrafia

Wielki Mur Chiński

Mimo że tak naprawdę nie jest widziany z kosmosu (po raz kolejny DEMENTUJEMY ten mit) to i tak robi ogromne wrażenie i jest bez wątpienia największą atrakcją Państwa Środka. Jest to jeden z największych cudów świata, osiągnięciem budowlanym przekraczającym skalę światową 🙂 Naszą wizytę opisałyśmy tutaj, więc zapraszamy Was po więcej szczegółów. 

Yin i yang

Koncepcja pochodząca z filozofii chińskiej, mówiąca o tym, że we wszechświecie istnieją dwie przeciwstawne, przyciągające się siły. Symbol znany pewnie wszystkim Wam, jednak bardzo często kojarzony z Japonią. Nie wiemy, dlaczego tak utarło się to w naszej świadomości, ale oficjalnie informujemy, że jest to symbol Chin 😉

Yin symbolizuje księżyc i symbolizuje żeńską naturę, natomiast Yang to słońce oraz męski aspekt natury. 

yin yang

Lwy chińskie

Lew chiński lub też pies Fo wywodzi się już ze antycznych Chin. Reprezentuje on niesamowitą siłę, odwagę oraz energię. Bardzo często spotkacie je przed wejściem do świątyń, budynków państwowych, grobowców czy bogatych domów. Wszystko za sprawą przypisywanych im mocy ochronnych. 

Poza tym na wielu imprezach i uroczystościach chińskich możemy być świadkami tańca lwów. Ma to przynieść szczęście i dostatek. Poniżej fragment takiego tańca przed rozpoczęciem zawodów w wushu na naszej uczelni w Kunmingu. 

 Pewnie w zestawieniu tym brakuje Wam smoka i pandy. Nie martwcie się, nie zapomniałyśmy o nich. Ze względu na ich ogromne znaczenie zostały uznane za symbole narodowe Chin, dlatego szczegółowy ich opis możecie znaleźć tutaj. Jakie są Wasze ulubione znaki Państwa Środka? Co Wam przychodzi do głowy, gdy myślicie o Chinach? Czego brakuje Wam w tym zestawieniu? Dajcie nam koniecznie znać w komentarzu!

Bibliografia:

Studyinchina

Owlcation

Givemehistory

2 odpowiedzi do “Symbole Chin w kulturze”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *