Taxi w Chinach – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się komunikacją publiczną w Chinach jest dosyć proste. O tym jak korzystać z pociągów, samolotów czy innych środków transportu publicznego pisałyśmy w poprzednich artykułach. Tym razem skupimy się na taxi w Chinach, które może być kłopoliwe jeśli ktoś nie zna języka chińskiego, lub kierowca nie mówi po angielsku. Jednak nic nie jest niemożliwe, a czasami łatwiej i szybciej jest skorzystać z taksówki. 

Taxi w Chinach – rodzaje

Może zaczniemy od tego, że podróżowanie taksówkami w Chinach jest na pewno wygodnym i dosyć szybkim sposobem. W porównaniu do zachodnich krajów taksówki nie są drogie, tym bardziej jeśli jedziemy w kilka osób. Jednakże musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach wybierając ten środek transportu – tak, aby zakończył się on z samymi pozytywnymi skojarzeniami. 

Tradycyjne taksówki

Wygląd i dostępność taksówek różnią się w zależności od miasta. Jednak są one wyraźnie oznaczone jak w większości światowych miast tabliczką “TAXI” na dachu pojazdu. Według chińskiego prawa każda oznakowana taksówka zobowiązana jest do korzystania z taksometru. I tego koniecznie wymagajmy wsiadając do auta! Gdy kierowca zaczyna negocjacje cenowe, po prostu poproście, aby włączył taksometr i rozliczycie się według niego. Gdyby nadal coś kombinował i nie chciał się na to zgodzić, po prostu wyjdźcie i zmieńcie kierowcę 😉 

Zasady rozliczenia się za przejazd są podobne do tych obowiązujących u nas. Na początku naliczana jest opłata podstawowa – tzw. za zamknięcie drzwi, jej koszt waha się w granicach 5-15 RMB w zależności od miasta. Na ostateczny koszt przejazdu składają się też czas i odległość. Najlepiej mieć ze sobą gotówkę i to w mniejszych nominałach. Nie zawsze można rozliczyć się płatnościami mobilnymi, czy kartą, a gotówka nigdy nas nie zawiedzie. Pamiętajcie, że napiwki nie są powszechne w Państwie Środka, dlatego nie próbujcie ich “wciskać na siłę” i poczekajcie na nawet najdrobniejszą resztę. 

Jeśli nie mówicie po chińsku uszykujcie na kartce lub w telefonie dokładny adres miejsca do którego się udajecie. Oczywiście po mandaryńsku. Dzięki temu unikniecie stresu związanego z próbą dogadania się z kierowcą, tóry w większości przypadków nie będzie znał języka angielskiego. 

“Czarne taxi”

Rynek nielegalnych taksówek w Chinach rozwija się bardzo dobrze. Po wyjściu z lotniska, metra czy dworca zaleje Was fala właśnie takich ofert. Przechodząc obok nich nie jeden raz usłyszycie “taxi? taxi?”. Wtedy macie pewność, że trafiliście na czarnego taksówkarza. Mimo, że w teorii ich działania są nielegalne w praktyce z roku na rok jest ich coraz więcej. Czy warto korzystać z ich usług? Naszym zdaniem nie, tym bardziej jeśli nie orientujecie się w lokalnych cenach transportu i nie znacie dobrze języka chińskiego. Jednak jest to jedna z opcji przed którą Was przestrzegamy. Turyści to dla większości z nich szybki i łatwy zysk. W podbramkowych sytuacjach możecie być jednak zmuszeni do skorzystania z ich usług. Wtedy koniecznie zapytajcie o cenę przejazdu przed wejściem do auta oraz od razu ją negocjujcie! Zapewniamy, że cena którą usłyszycie jest przynajmniej dwukrotnie zawyżona 😉

Didi, czyli chiński Uber

Według nas jest to najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o korzystanie z taxi w Chinach. Aplikacja działa podobnie jak znany nam Uber, czy Bolt. Dodatkowo jest w wersji angielskiej! Pobieramy aplikację na telefon, podpinamy naszą kartę płatniczą (może być polska), numer telefonu i działamy. Wyznaczamy punkt odbioru i miejsce do którego chcemy dojechać. Po chwili zostaje nam przydzielony kierowca, który zawiezie nas do naszego celu. Wygodne jest to, że płatność zostanie automatycznie pobrana, dlatego nie musimy martwić się o drobne na przejazd. Minusem może być natomiast to, że z naszego i nie tylko naszego doświadczenia, większość kierowców dzwoni przed przyjazdem i pyta o nasze dokładne położenie. Tutaj sprawa może się nieco skomplikować, ale korzystając z angielskiej wersji aplikacji, możemy wysłać kierowcy wiadomość po angielsku, a on ją otrzyma w wersji chińskiej. I odwrotnie. Więc zawsze jakieś rozwiązanie się znajdzie 🙂 

Dodatkowe porady – taxi w Chinach

Jak wezwać taksówkę w Chinach? Jak w każdym innym kraju, musimy ją przywołać np. kiwnięciem ręki, lub wcześniej zadzwonić i zarezerwować przyjazd o konkretnej godzinie. Zawsze wsiadajcie do samochodu od strony pasażera. Najlepiej zajmujcie miejsca z tyłu – żebyście i Wy i kierowca czuli się bezpiecznie. Często drzwi od strony kierowcy są zablokowane. 

Upewnijcie się przed ruszeniem, że kierowca na pewno włączył taksometr. Jeśli tego nie zrobił upomnijcie go od razu. Sytuacje takie się zdarzają i często niestety kończą się obrabowaniem turystów. 

Po raz kolejny przypominamy o gotówce  i to najlepiej mniejszych nominałach. Nie tylko z tego względu, że kierowca nie będzie miał nam jak wydać. W Państwie Środka jest w obrocie wiele fałszywych banknotów (czasami zdarza się nawet, że można je wypłacić w bankomacie), dlatego gdy kierowca będzie nam chciał wydać resztę, może okazać się że skorzysta z puli, której nigdzie indziej nie będzie mógł wykorzystać. A my finalnie zapłacimy za przejazd np. 100 RMB zamiast 10 RMB.

Jeśli korzystacie z tradycyjnych taksówek zachowajcie rachunek przez kilka kolejnych dni. W razie potrzeby skontaktowania się z kierowcą, będziecie mieli do niego kontakt. Znajduje się zawsze na rachunku. Jest to również przydatne jeśli chcielibyście złożyć jakąś skargę. 

Przydatne zwroty

Na poniższej grafice znajdziecie kilka przydatnych zwrotów w języku chińskim podczas podróży taksówką. 

taxi w chinach

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł wyjaśnił Wam nieco sytuację związaną z taksówkami w Chinach. Jest to naprawdę dogodny i stosunkowo tani środek transportu, jeśli oczywiście pamięta się o kilku najważniejszych zasadach. 

Bibliografia

https://www.travelchinacheaper.com/how-to-take-a-taxi-in-china

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *