Tony w języku chińskim – jak się ich nauczyć?

Język chiński wyróżnia się nie tylko brakiem alfabetu, ale również zasadami wymowy. Jest to język tonalny, więc trzeba zwracać uwagę na to, jak wypowiada się każde słówko, ponieważ czasami mogą wyjść z tego duże nieporozumienia. Tony w języku chińskim są zatem podstawą poprawnej komunikacji. Jak zatem skutecznie się ich nauczyć? Przedstawiamy Wam dzisiaj nasze podpowiedzi.

Nauka od podstaw

Gdy dopiero rozpoczynacie naukę języka chińskiego, warto jest skorzystać z pomocy innych osób – zapisać się na kurs, skorzystać z pomocy Chińczyków mieszkających w Waszym mieście, albo dołączyć do społeczności takich stron, czy aplikacji jak HelloTalk. Na początku ciężko będzie Wam oceniać wymowę samego siebie. Pamiętajcie – lepiej zapobiegać niż leczyć! Najlepiej więc, od początku korzystać z pomocy i korekty innych osób, bo jak już wejdzie Wam w krew zła wymowa, to ciężko będzie się tego oduczyć. 

ciekawostki o języku chińskim

Parowanie tonów

Jednym ze sposobów jest ćwiczenie wymowy tonów, parując dwa znaki. Wystarczy 10-15 min codziennej pracy i głośnej wymowy wyrazów, aby już po kilku dniach zauważyć poprawę naszej wymowy (polecamy nagrywanie siebie :))! Na początku parujcie ze sobą słowa o takim samym tonie, np.: 今天 (jin1tian1), 学习 (xue2xi2), później zacznijcie mieszać tony – 面条 (mian4tiao2), 房间 (fang2jian1). 

Jaki sens ma taka nauka? Otóż w większości chińskich wyrazów występują złożenia. Nauka pojedynczych tonów oczywiście jest ważna, ale w kolejnym etapie trzeba nauczyć się je łączyć i wymawiać w różnych zestawieniach. Najlepiej oczywiście jest to ćwiczyć w towarzystwie osoby, która od razu skoryguje Wasze błędy. Ale można również nagrać siebie i później porównać z nagraniami nativa lub nauczyciela.

Zapamiętywanie tonu wyrazów

Mamy 5 chińskich tonów, więc jedną piątą szansy na to, że zgadniemy, w jakim tonie wypowiedzieć dane słówko :p. Ale nie chodzi przecież o zgadywanie! Jak zapamiętać tony? Na nas działało zapisywanie każdego wyrazu o jednym tonie w wybranym kolorze. I tak też robimy podczas naszej wspólnej, codziennej nauki słówek na relacjach na instagramie i facebooku 😉 Tam wszystkie wyrazy w tonie pierwszym oznaczamy kolorem czerwonym, w tonie drugim kolorze białym, trzecim – niebieskim, czwartym – pomarańczowym, a piątym w kolorze różowym. Idealne rozwiązanie dla wzrokowców! 

Znajdowanie różnicy w wymowie podobnych wyrażeń

Jak wspomniałyśmy na wstępie, wymowa niektórych słów, w nieodpowiednich tonach może wzbudzić większe lub mniejsze zamieszanie 😉 Dlatego warto jest ćwiczyć również złożenia tonalne w takich zestawieniach. 

tony w języku chińskim

Jak rozpoznawać chińskie tony w mowie?

Znacie już nasze sposoby na naukę tonów i ich zapamiętywanie. Jak jednak nauczyć się szybko rozpoznawać o jakie wyrazy chodzi osobie, z którą rozmawiamy? Nie ma chyba innej podpowiedzi niż praktyka. Naprawdę, tylko dzięki systematyczności i słuchaniu kolejnych wypowiedzi będziecie w stanie wyrobić swój słuch tak, żeby wyraźnie móc odróżniać tony i wyrazy.

Jak w takim razie ćwiczyć słuch? Polecamy słuchanie podcastów – ChinesePod przygotował rozmowy na różnych poziomach zaawansowania. My często słuchamy ich, szykując się do pracy. Dzięki temu wypełniamy pożytecznie czas, w którym i tak byśmy nic pożytecznego nie zrobiły 🙂 

Jeśli jesteście wzrokowcami, to oglądajcie chińskie bajki, filmy czy seriale. Mnóstwo propozycji możecie znaleźć na polskim youtubie.  Dobrym pomysłem jest też słuchanie chińskich piosenek – najlepiej z wersją tekstową, aby móc później przeanalizować tekst 😉 

Możecie też sprawdzić siebie i swoją umiejętność rozpoznawania tonów za pomocą “testów online”. Na przykład na stronie archchinese.com możecie odsłuchać słówko, a następnie zaznaczyć ton, w jakim było ono wypowiedziane. Wyrazy są wymawiane powoli, więc jest to narzędzie przydatne przede wszystkim dla początkujących, ale nie tylko! 

To nasze rady i sposoby radzenia sobie z tonami w języku chińskim. A jakie są Wasze? Chętnie poznamy też inne sposoby na dalszą naukę tonów 🙂 A więcej o języku chińskim i jego nauce przeczytacie tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *