TOP 10 atrakcji, które warto zobaczyć w Chinach

Wybieracie się do Chin po raz pierwszy? Poniżej przedstawiamy Wam subiektywny ranking 10 atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Państwie Środka.

Wielki Mur Chiński

atrakcji

To jeden z największych cudów świata, wpisany na listę UNESCO w 1987 r. Zachwyca swoim ogromem – jego kręte ścieżki mają ponad 21 tys. km długości.    Miał osłaniać północne Chiny przez najazdem ludów z wielkiego Stepu. A swój “obecny” wygląd zawdzięcza dynastii Ming.

Zakazane Miasto

TOP 10 atrakcji

Zakazane miasto jest najlepiej zachowanym pałacem cesarskim w Chinach i największą starożytną strukturą pałacową na świecie. Zbudowano je w 1420 roku, podczas wczesnej dynastii Ming. Warto tam zobaczyć tradycyjną chińską architekturę i cenne dzieła sztuki, których zostało mało. Najcenniejsze jednak znajdują się w Tajpej na Tajwanie. Ostatni cesarz Puyi mieszkał tam do roku 1924. Przy okazji zachęcamy do obejrzenia o nim filmu – “Ostatni cesarz”.

Armia Terakotowa

Zbiór ponad 8 tys. rzeźb z terakoty naturalnej wielkości. Dodatkowo każda z rzeźb posiada odmienne rysy twarzy. Zostały one przypadkowo odkryte przez 3 chłopców podczas wykopywania studni w 1974 roku. Szacuje się, że ponad 700 tys. robotników pracowało przy budowie tego grobowca.

 Szanghajski Bund

Szanghaj głównie słynie  ze swojej nowoczesnej dzielnicy Pudong, którą świetnie widać spacerując nadbrzeżną promenadą Bund.  Dodatkowo od strony zachodniej możecie podziwiać architekturę barokową, renesansową czy klasycystyczną, pochodzącą z czasów kolonialnych.

Spływ rzeką Li w Gulin 

Rzeka Li to jeden z najsłynniejszych malowniczych obszarów Chin. Dlatego zachęcamy do skorzystania z 4-5 godzinnego spływu z Gulin do Yangshuo. 

Rezerwat Pandy Wielkiej w Chengdu

TOP 10 atrakcji

Biało-czarny miś to główna atrakcja Syczuanu.My wybrałyśmy się do Panda Reaserch Base. Najlepiej pojawić się z samego rana (ok. 8:00), ponieważ rano odbywa się karmienie. Wejście studenckie do obiektu kosztowało 29 yuanów, a potrzebny czas na zwiedzanie to ok. 3 h. 

Skalny Las – Shilin

Kamienny Las swój obecny kształt zawdzięcza wypiętrzeniu wapienia, który następnie został poddany działaniu erozji. Wysokość formacji wynosi od 2 m do  nawet 30 m. Przybierają one różne kształty, których nazwy nawiązują do ich wyglądu. W taki sposób na trasie można zobaczyć: Słonia, Feniksa oraz Kwiat Lotosu. Jednym z rozpoznawalnych ostańców jest kamień Ashima. Według legendy powstał on kiedy zrozpaczona  Ashima z plemienia Sani, uciekła do lasu i dowiedziawszy się, że nie może poślubić ukochanego mężczyzny, zamieniła się w kamień. 

Wielki Budda z Leshan

Wielki Budda z Leshan położony jest we wschodniej części miasta na brzegu rzek Dadu He i Min Jiang. Pomysłodawcą posągu był chiński mnich Hai Tong.  Miał on nadzieję, że postawienie posągu skierowanego w stronę rzek, uspokoi ich bystre nurty tak, aby rybacy wypływający na łowy byli chronieni przed zatonięciem. Ukończenie tego projektu zajęło ok. 90 lat. Posąg osiąga wysokość 71 m i jest największym wykutym w skale posągiem Buddy na świecie.

Park Narodowy Zhangjiajjie 

TOP 10 atrakcji

Często bywa nazywany Górami Avatara, ponieważ w tej pięknej scenerii prowadzono zdjęcia do filmu. W 1982 r. powstał jako pierwszy leśny park narodowy w Chinach, a dziesięć lat później wpisano cały region Wulingyuan na listę UNESCO. Na obszarze parku napotkacie liczne piesze ścieżki, kolejki górskie, a także najwyższą na świecie zewnętrzną windę. 

 Wąwóz Skaczącego Tygrysa

Jest to przepiękny i jeden z najgłębszych wąwozów na świecie, który położony jest na rzece Jangcy, pomiędzy Śnieżną Górą Nefrytowego Smoka (5596 m n.p.m.) a górą Haba Xueshan (5396 m). To idealne miejsce na wędrówkę, w którym możecie spotkać rdzennych mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *