TOP 10 filmów o Chinach, które musisz obejrzeć

Na jesiennie wieczory nie ma nic lepszego niż gorąca herbata, koc i dobry film. A jeśli podczas oglądania filmów możemy zdobyć wiedzę, to już w ogóle jest to układ idealny.
Dzisiaj przedstawimy Wam jakie ekranizacje o Chinach musicie obejrzeć, jeśli interesujecie się Państwem Środka.

 


1. Ostatni cesarz

Film oparty jest na faktach, opisujących losy Ostatniego Cesarza Chin – Puyi, który w wieku dwóch lat objął tron, a podczas swoich nieudolnych rządów trzykrotnie go stracił. Przez swoje nieudolne rządy oraz bycie japońską marionetką z bohatera narodowego stał się zbrodniarzem wojennym. Rozpoczynając swoje życie jako Cesarz Chin, zwanym synem niebios, zakończył swój żywot jako pracownik w ogrodzie botanicznym i sprzedawca biletów.
Jego rządy doprowadziły upadku ostatniej panującej dynastii w Chinach, kończąc tym samym 2500-letnie rządy Chińskiej dynastii Qing.


2. Kwiaty wojny

Masakra nankińska nazywana również gwałtem nankińskim trwała sześć tygodni i jest uznawana za jedną z najgorszych zbrodni przeciw ludzkości, jakiej dopuścili się japońscy żołnierze. Wydarzenia te były smutną inspiracją do nakręcenia filmu. Szacuje się, że wówczas japońscy  żołnierze pozbawili życia od 50 tysięcy do 100 tysięcy cywilów, w tym kobiety i dzieci, a także dopuścił się gwałtu na 80 000 kobiet. Ten dramat wojenny nakręcony w 2011 r. koncentruje się na wydarzeniach gdzie udający księdza Amerykanin broni w kościele uczennic i prostytutek właśnie przed żołnierskim okrucieństwem.


3. 7 lat w Tybecie

Trzeci z filmów, został zainspirowany książką z 1952 roku, w której Australijski alpinista opisał swój pobyt w Tybecie. Film oparty jest na faktach opisujący wspinaczkę i zmagania 32-letniego alpinisty w trakcie podróży na najtrudniejsze góry świata Himalaje. W trakcie wędrówki zostaje uwięziony w brytyjskim obozie jenieckim, z którego ucieka i takim sposobem trafia do Tybetu. Początkowo nie odnajduje się w kulturze, która go otacza, jednak z każdy dniem radzi sobie coraz lepiej. W późniejszym czasie poznaje Dalajlamę, który przekazuje mu swoją wiedzę i nauki, tym samym  odmieniając jego życie. Wszystko rujnuje się, kiedy do Tybetu wkraczają komunistyczne władze Chińskiej Republiki Ludowej, wskutek czego Tybet i jego cenna kultura się rozpada.

Co ciekawe dwie główne postacie Brad Pitt i David Chablis, za główną rolę otrzymali dożywotni zakaz wjazdu do Chin. Reżyser wysłał swoją ekipą nielegalnie do Tybetu w celu nakręcenia kilku ujęć do wykorzystania w filmie. Reszta była kręcona w Austrii, w Argentynie, w Kanadzie. Na potrzeby filmu w Argentynie utworzono replikę Lashy – stolicy Tybetu. 

4. Wejście smoka

Uważany, za jeden z najlepszych filmów o sztukach walki. Amerykańsko-hongkońska produkcja miała swoją premierę w Los Angeles w 1973 r. 

Akcja filmu odbywa się na wysepce, na której co kilka lat odbywa się turniej Wschodnich Sztuk walki. W zawodach postanawia uczestniczyć jeden z Mnichów klasztoru Shaolin – Lee. Na jego zaproszenie reaguje również Rządowa Agencja zajmująca się zwalczaniem przestępczości, z którą główny aktor zaczyna współpracować. Jego głównym zadaniem jest znalezienie dowodów na prowadzenie nielegalnej działalności przez organizatorów.
Na samym planie filmowym spotkało się dwóch mistrzów kung fu: Bruce Lee i Bolo Yeung. Sam scenariusz nie przewidywał walk między nimi, jedynie pozostały archiwalne zdjęcia z planu filmowego, w którym mistrzowie trenowali ze sobą.

Top 10 filmów o Chinach

5. Mulan

Film animowany z 1998 r. którego reedycja wyszła w 2020 r. nawiązuje do starożytnej chińskiej legendy o Hua Mulan.  W pierwotnej wersji akcja toczy się  2000 lat temu podczas najazdu Hunów na Chiny.

Główna bohaterka w zamian za schorowanego ojca zaciąga się do wojska, udając mężczyznę. Zaadaptowanie wychodzi jej raz lepiej raz gorzej, aż do momentu ataku Hunów. Wówczas Mulan broni całego wojska stając się jednocześnie bohaterką. Podczas walk zostaje ranna i trafia do lekarza, który odkrywa prawdę o jej płci.
W 2004 r. wyszła druga część filmu opowiadająca o dalszych losach Chińskiej dziewczyny. Produkcja z 2020 r. nie jest animowana, jednak fabuła jest niemal taka sama. 

Mimo że projekcja filmu kosztowała Disneya ponad 200 milionów dolarów, zyski mogą nie być takie wysokie.  Niestety wokół filmu pojawiło się wiele kontrowersji, między innymi przez wypowiedzi głównej bohaterki Yifei Liu o wsparciu hongkońskiej policji, a także umieszczone podziękować w napisach końcowych dla chińskim władzom w prowincji Xinjiang.

top 10 filmów o chinach

6. Marco Polo 

Marco Polo to serial telewizyjny, którego inspiracją stały się prawdziwe wydarzenia z życia weneckiego podróżnika. Faktycznie Polo podróżując wzdłuż Jedwabnego Szlaku trafił do służby Kubilaja, gdzie obdarzony wieloma względami,  stał się jego doradcą i emisariuszem.  Dzięki temu zwiedzał cały kraj,  a także okoliczne państwa. Serial pokazuje jak Polo staje się więźniem wielkiego Kubilaj-chana. Jego celem jest, wydostanie się z niewoli, z czasem jednak zaczyna kształcić w sobie sztuki walki oraz zakochuje sie w Błękitnej Księżniczce. Jako człowiek z zachodu musi ciągle udowadniać, że jest godnym zaufania sługą.  

Top 10 filmów o Chinach

7. Konfucjusz

Akcja filmu rozgrywa się w czasie Zjednoczenia Królestw, podczas których król Lu prosi o pomoc filozofa Konfucjusza. Dzięki swojej ogromnej wiedzy oraz charyzmy głównym bohater kończy konflikty i rozpoczyna dialogi między królestwami. Jednocześnie przywracając porządek w państwie, staje się realnym zagrożeniem dla polityków. W związku z tym Konfucjusz postanawia udać się na tułaczkę w celu dalszego oddania się filozofii. Po wielu latach wędrówki znowu powraca i przygotowuje Kronikę Wiosen i Jesieni.

Film miał zostać pokazany w 2009 r. z okazji 60 rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej, a także 2560 urodzin samego Konfucjusza.  Ostatecznie jednak premierę przeniesiono na początek kolejnego roku. 

top 10 filmów o chinach

 

8. Drapchi – więzienie w Lhasie

 Fikcyjna opowieść o współczesnym Tybecie, w którym okupanci prowadzą wojnę z wartościami tybetańskimi. Wszystkich, którzy protestują przeciwko zmianom, czeka kara. Film opisuje losy tradycyjnej śpiewaczki opery tybetańskiej, która zostaje porwana i uwięziona w Drapchi, czyli największym więzieniu w Lashie. Po dwóch latach niewoli uda jej się zbiec do Nepalu, a następnie na zachód. Podczas swoich podróży dzieli się swoimi pieśniami tybetańskimi, a także przekazuje wartości kulturowe.

Top 10 filmów o Chinach

9. Karate Kid

Premiera filmu odbyła się w  2010 r. i  jest remakiem produkcji z 1984 r.  Mimo tego samego tytułu film skupia się nie na karate a na kung fu.
Film opowiada historię dwunastoletniego chłopca, który przeprowadza się z Ameryki do Chin, gdzie próbuje ułożyć sobie życie. Chce nawiązać relacje z rówieśnikami, ale staje się ofiarą przemocy. Pewnego dnia poznaje dozorcę budynku, pana Chana, który proponuje mu naukę kung fu.  Film ten pokazuje wytrwałość i żmudne  dążenie do celu.

Ciekawostką jest to, że w wersji ekranizacji wypuszczonej do Chin kontynentalnych, sceny przemocy skrócono do całkowitego minimum, a scenę całowania całkowicie usunięto.

Top 10 filmów o Chinach

10. Dzieci z Jedwabnego Szlaku

Kolejny z filmów oparty na prawdziwej historii, opowiada o młodym Angliku, który  jako dziennikarz wojenny trafił do Chin.

W samym środku japońskiej okupacji w 1937 r. wraz z pomocą australijskiej pielęgniarki ratuje grupę osieroconych dzieci.

top 10 filmów o chinach

A Wy jaki film polecacie o Chinach?  Co byście dodali do naszego rankingu? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *