10 rzeczy, których musicie doświadczyć – BUCKET LIST!

Chiny są ogromne, dlatego oferują atrakcje turystyczne dla każdego. Miłośnicy adrenaliny, pięknych scenerii, architektury, religii na pewno się tutaj nie będą nudzili.
Niestety bywa i tak, że na zwiedzanie Państwa Środka nie ma zbyt wiele czasu, dlatego przedstawimy Wam 10 rzeczy, których musicie doświadczyć, odwiedzając Chiny. 

Długopisy w ruch, aby rozpocząć pisanie swojej Bucket listy!

 1. Podróżuj jedwabnym szlakiem.

  Architektura, świątynie, jadeit, jedwab – to wszystko wyróżnia jeden z najbardziej znanych szlaków handlowych na świecie.
  Jedwabny Szlak swoją nazwę otrzymał od handlu jedwabiem, który był prowadzony na całej jego długości, już od czasów dynastii Han (207 p.n.e.-220 n.e.). Swój początek ma w Xianie, gdzie znajdziecie wiele sklepików oferujących zakup jedwabiu oraz jadeitu. Chyba nie ma nic lepszego na prezent niż właśnie te dwa produkty.

   

 2. Delektuj się prawdziwym hot potem w Syczuanie.

  To zdecydowanie jedno z najlepszych doznań kulinarnych. Charakterystyczny syczuański hot-pot oferuje podzielenie miski na połowy, gdzie jedna część jest piekielnie ostra a druga łagodna. Idealny pomysł na wspólny wypad ze znajomymi.  
  china bucket list

 3. Odwiedź rezerwat Pandy Wielkiej.

  Panda Wielka stanowi narodowy symbol Chin. I choć dopiero od kilku miesięcy została uznana przez Państwo Środka jako gatunek już niezagrożony, to jej ochrona raczej diametralnie się nie zmniejszy. Jeszcze do niedawna w rezerwatach istniała rozrywka karmienia małych pand przez turystów (za tę przyjemność trzeba było zapłacić 1000 yuanów), jednak dla dobra zwierząt zdecydowano się z niej zrezygnować. Warto jednak odwiedzić jeden z Rezerwatów, by zobaczyć ich życie w “naturalnym” środowisku. My zachęcamy do odwiedzenia Panda Research Base, który omówiłyśmy tutaj  w poście.

  china bucket list

 4. Przywitaj dzień treningiem tai-chi.

  Słońce wstaje, wszystko budzi się do życia, a Wy udajecie się do parku na poranny trening tai-chi. Zdziwicie się, ile osób wstaje specjalnie o 6:00, by przywitać dzień tą aktywnością. 

 5. Spędź weekendowe popołudnie w miejskim parku.

  Już niejednokrotnie o tym wspominałyśmy, że dobrze by było zestarzeć się w Chinach. Jednym z głównych powodów jest to, że starsi Chińczycy aktywnie spędzają swoje popołudnia, a niekiedy nawet całe dnie. W weekend parki ogarniają tłumy, zarówno starszych jak i młodszych Chińczyków. Co więcej, aktywności jest tam tak dużo, że przy stanowiskach znajduje się licznik decybeli, aby nie zagłuszać się nawzajem. Świetne przeżycie, które powinno znaleźć się na Waszej bucket liście.  

 6. Obserwuj normalne życie mniejszości etnicznych.

  Wiadomo, że jeśli wybierzecie się do takich miejsc jak Lijiang, Bamei, Wioska Keyi to otrzymacie namiastkę prawdziwego życia. Jednak sądzimy, że warto odwiedzić jedno z miasteczek, by mieć pogląd, jak dana mniejszość żyje.
  W Chinach jest aż 56 grup etnicznych, które można zaobserwować też w takich normalnych sytuacjach, jak np. jazda autobusem, zakupy, rozrywka w parku. Także miejcie oczy szeroko otwarte.

  china bucket list

 7. Przejdź się po Wielkim Murze.

  Są dwie opcje, albo traficie na tłumy, albo uda Wam się w miarę swobodnie przejść. My miałyśmy szczęście i ruch był dość ograniczony, dzięki temu mogłyśmy podziwiać piękne widoki. Czy to miejsce jest przereklamowane? Na pewno niesie ze sobą kawał czasu, który warto zobaczyć. Na nas zrobił ogromne wrażenie, dlatego nie mogło go zabraknąć na bucket liście. 

 8. Weź udział w chińskim festiwalu.

  Co jak co, ale Chińczycy potrafią się bawić. Jeśli organizują imprezy, to są dopięte na ostatni guzik, nie szczędzą przy tym funduszy i ćwiczą występ do perfekcji. Kalendarz chińskich festiwali jest długi, więc na pewno uda się o jakiś zahaczyć.

 9. Porozmawiaj spontanicznie z napotkanym Chińczykiem.

  Obcowanie z lokalnymi mieszkańcami daje prawdziwy obraz o kraju. Jeśli pozwolicie sobie na spontaniczne pogawędki, zobaczycie, jak sympatyczni potrafią być Chińczycy.  Bariera językowa nie musi być przeszkodą, nie raz zdarzyło nam się, że Chińczyk w bardzo podeszłym wieku wyciągał smartfona i używał translatora, by chociaż nas przywitać i zapytać co tutaj robimy. 

 10. Odwiedź najważniejsze miejsca w Chinach.

  Nasza lista must see, które trzeba zobaczyć w Chinach, obejmuje takie miejsca jak:

Wielki Mur Chiński
Zakazane Miasto
Terakotowa Armia
Szanghajski Bund
Spływ rzeką Li w Gulin
Rezerwat Pandy Wielkiej w Chengdu
Skalny Las – Shilin
Wielki Budda z Leshan
Park Narodowy Zhangjiajjie
Wąwóz Skaczącego Tygrysa

Oczywiście możecie ten punkt zapełnić miejscami, które według Was są niezbędne do odwiedzenia w Chinach i zmodyfikować swoją Bucket listę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *