Tulin – Las Ziemi

Yunnan, jest prowincją słynącą z herbaty, mniejszości narodowych a przede wszystkim malowniczych krajobrazów.  Jedno z takich pięknych miejsc wpisanych na Listę UNESCO jest 石林, czyli Kamienny Las, któremu poświęciłyśmy osobny post. Drugim miejscem równie zachwycającym jest Las Ziemi, czyli Tulin 土 林 .

Ten malowniczy obszar składający się z pięciu stref o powierzchni 50 km² położony jest w odległości 210 km od Kunmingu. Trzy z nich: Banguo (班 ), Langbapu ( 浪 巴 铺 ) i Wumao ( 物 茂 ) uznane zostały za najciekawsze, dlatego udostępniono je do ruchu turystycznego. Powstały w wyniku ruchu geologicznego i erozji gleby sprzed prawie dwóch milionów lat. Przybierają formy piaszczystych filarów, które z daleka sprawiają wrażenie lasu.

Tulin

My zdecydowałyśmy się odwiedzić Wumao, którego całkowita powierzchnia wynosi 8 kilometrów kwadratowych. Wysokość formacji wynosi od 5 do 15 metrów, jednak najwyższa posiada 40 m. Istnieją cztery główne style kolumn: przypominające słupek, zamek, bambus i grzybek. Większość malowniczych miejsc ulokowana jest wzdłuż wysuszonego koryta rzeki o długości 1500 metrów. 

Na początku lat osiemdziesiątych Yuanmou Wumao Tulin został zakwalifikowany jako jedno z malowniczych miejsc prowincji Yunnan. W związku z tym w  2006 roku liczba turystów osiągnęła wynik 0,5 mln. Obecnie jest miejscem turystycznym klasy AAAA, które stało się idealnym plenerem do nagrywania filmów.

Zwiedzanie 

Tablice informacyjne  zawierały treści głównie po chińsku, mało było informacji w języku angielskim. Tablica przy kasie z cenami biletów zawierała informacje po angielsku i chińsku. Pani przy kasie również mówiła po angielsku. Cena biletu wynosi 100 RMB, studencki lub dla emeryta 50 RMB.

Jak dojechać?

Yuanmou oddalone jest o ponad 200 kilometrów od Kunming. My wybrałyśmy się pociągiem nr K166 z głównej stacji w  Kunmingu (昆明站)do Yuanmou(元谋站) o 19:40, około północy dojechałyśmy do stacji docelowej. Niestety okazało się, że ani w pobliżu stacji ani przy Tulinie nie ma w miejsc noclegowych. Zostałyśmy zmuszone do wzięcia taksówki i dojechania do pierwszego hotelu dla obcokrajowców. Tam czekał na nas pokój  z łazienka, klimą i ciepłą wodą. Aby ułatwić sobie podróżowanie wieczorem dopytałyśmy recepcjonistę o drogę na stację autobusową. Z samego rana udałyśmy się na stację, aby złapać pierwszy minibus (ok. 09:00). 

Dojazd kosztował ok. 20 RMB. Ostatni autobus z Wumao Township odjeżdżał ok. 13:00, więc miałyśmy ok. 3 h na zwiedzanie. Ze względu na tak ograniczony czas tempo zwiedzania pod koniec było dość intensywne. 

Ostatni autobus do Kunmingu odjeżdżał ok. 16:30, a czas przejazdu to ok. 3,5 h. Opłata za przejazd wynosi 30,5 RMB.

Lokalne jedzenie

Chociaż czasu na zwiedzanie w samym Wumao Tulin jest mało, to warto zatrzymać się na coś do jedzenia przed podróżą powrotną do Kunmingu. 

  • Zimy kurczak Liangji jest delikatny i słodki w smaku, uzupełniony kwaśnymi, słodkimi i pikantnymi przyprawami.

    źródło: http://www.ymr.com.cn/
  • Pieczone prosiątka. Ubitą świnię nabitą na żelazny pręt piecze się na węglu drzewnym, a przyprawy nakłada się podczas pieczenia.

    źródło: http://www.ymr.com.cn/
  • Zupa z czarnych owiec

    źródło: http://www.ymr.com.cn/

Ciekawostka

Na terenie parku 1 maja 1965 r znaleziono szczątki Człowieka z Yuanmou, a dokładniej jego dwa siekacze.  Oprócz ludzkich skamieniałości w pobliżu wioski Danawu znaleziono również narzędzia paleolityczne. Obecnie można je oglądać w Muzeum Narodowym w Pekinie.

źródło: wikipedia

GALERIA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *