Walka Chin ze smogiem – zielona rewolucja

Przywykliśmy do tego, że na hasło Chiny ekolodzy łapią się za głowę.  Smog jest jednym z największych problemów ekologicznych tego kraju. Owszem,  Chiny miały wiele do zrobienia i nadal mają. Jednak w wymyśleniu patentów, które wpłyną korzystnie na środowisko, są na szczycie listy. Przez szybki rozwój chińskiego przemysłu znacznie ucierpiało środowisko, czego skutki odczuwalne są do dzisiaj. Niestety Polska także nie ma się czym pochwalić. Na ponad 100 Państw, w których na bieżąco aktualizowana jest jakość powietrza, Polska mieści się w pierwszej trzydziestce państw o najwyższym wskaźniku.  Wyprzedzają nas m.in. Indie, Chiny, Stany Zjednoczone, Hiszpania. 

Definicja smogu

Nazwa smog powstała  w wyniku połączenia dwóch angielskich słów “smoke-dym” i “fog-mgła”. To nazewnictwo idealnie opisuje, czym właściwie jest smog. Prosto mówiąc smog to taka sztuczna mgła, która powstaje w wyniku wymieszania się powietrza z zanieczyszczeniami pochodzącymi z przemysłowej działalności człowieka.

Skutki smogu nie trudno zauważyć. Nad miastem unosi się gęsta mgła, a mieszkańcom trudniej się oddycha. 

Stosunek władzy do smogu

W 2013  roku Chiny będąc drugą gospodarką świata stały na szczycie najbardziej zanieczyszczonych miast. W tym okresie władze ogłosiły ,,zieloną rewolucję” i zmieniły strategię rozwoju na bardziej ekologiczną.   

12  grudnia 2015 r. chiński parlament w Paryżu ratyfikował porozumienie klimatyczne, a w 2016 roku Prezydent Chin podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zwrócił się o silniejszą współpracę międzynarodową w celu realizacji porozumienia klimatycznego. Mogłoby się wydawać, że chińskie władze robią wszystko by naprawić skutki szybko rosnącego przemysłu, ale czy aby na pewno? 

Porozumienie klimatyczne w Paryżu. Źródło zdjęcia: Green Projects

Smog i jego wpływ na zdrowie

Według danych organizacji Greenpeace, współpracującej ze Szkołą Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Pekinie, zanieczyszczenie powietrza powoduje śmierć ponad 8 tys. mieszkańców, a straty gospodarcze sięgają ponad 1 mln dolarów. To właśnie te liczby skłoniły rząd do obniżenia emisji CO2.  

Działania proekologiczne

W marcu 2018 w mieście Xi’an powstał wielki pożeracz smogu, którego zadaniem jest wciągnięcie zanieczyszczonego powietrza i wypuszczenie oczyszczonego. Ta wysoka na 60 metrów budowla  jest w stanie w ciągu doby wytworzyć aż 10 milionów m3 czystego powietrza. 

smog
Wielki pożeracz smogu w Xianie.

Dodatkowo Chiny starają się podwoić produkcję energii słonecznej. We wdrożeniu tego planu pomaga fakt, że są największym producentem paneli słonecznych na świecie.

Pojazdy silnikowe, które stanowią główne źródło zanieczyszczenia chińskich miast, zostają zastępowane elektrycznymi samochodami i autobusami. 

Na swoim koncie Chiny mają również największy światowy projekt zalesienia. Obszary leśne w 2017 r. wynosiły zaledwie 17%, a do roku 2035 Państwo Środka postanowiło, że wskaźnik ten będzie wynosił 26%. W tym celu w 2018 roku ponad 60 tys. żołnierzy zostało oddelegowanych do sadzenia drzew.

Smog w czasie koronawirusa

Na początku marca portal SmogLAB porównał stan powietrza w Chinach przed ogłoszeniem epidemii, czyli w czasie od 1 do 20 stycznia oraz w czasie epidemii od 10 do 25 lutego. 

Według danych notowanych przez amerykańską satelitę Aura oraz europejską Sentinel-5, w czasie epidemii, w Chinach spadły stężenia dwutlenku azotu (NO2), które są głównym składnikiem smogu, pochodzącym ze spalin samochodowych.  

Porównując te same okresy w 2019 r. i 2020 r. widać zdecydowaną różnicę. Szacunkowo spadek poziomu stężenia dwutlenku azotu w centralnych i wschodnich Chinach wynosił od 10% do 30%. 

smog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *