Wielki Budda z Leshan

Leshan jest małym miasteczkiem w prowincji Syczuan, które słynie z największego na świecie posągu Buddy wykutego w skale. Wraz ze święta górą Emei (o której możecie przeczytać tutaj) został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Był to drugi przystanek podczas naszej miesięcznej wyprawy, o naszych przeżyciach przeczytacie poniżej 🙂

Leshan jest miastem, w którym miałyśmy problem ze znalezieniem noclegu. W Chinach panuje zasada, że nie każdy obiekt noclegowy może przyjmować zagranicznych turystów. Niestety tam nawet ci, którzy w teorii mogli – nie chcieli nas zakwaterować. W kilku hotelach odmówiono nam noclegów, dlatego ostatecznie zarezerwowałyśmy sobie pokój przez Booking – polecamy ten sposób, gdy znajdziecie się w podobnej sytuacji 😉

Miasto poza posągiem Buddy nie ma innych atrakcji turystycznych tej skali. Dojazd pociągiem do Leshan jest bardzo łatwy – z Chengdu (stolicy Syczuanu) jest to tylko godzina jazdy, a z Emei niecałe 20 min. Po zejściu z pamiętnej góry udałyśmy się na stację kolejową i wsiadłyśmy w pociąg do Leshan (cena 11 RMB). Pomimo początkowych trudności ze znalezieniem hotelu pobyt tam uważamy za udany. Zjadłyśmy przysmaki lokalnej kuchni, bo kosztowanie nowości jest dla nas nierozłącznym elementem podróżowania. Nie da się lepiej poznać kultury regionu niż przez jego kuchnie :p Najbardziej popularnym daniem Leshan jest Doufu Nao (豆腐脑), co tłumacząc dosłownie oznacza mózg tofu 😉 Tak naprawdę jest to coś na rodzaj galaretki z pokrojonym tofu i innymi dodatkami – chrupiącym kurczakiem, orzeszkami, zieleninką. Całkiem smaczne, polecamy spróbować, jednak zjedzenie większej ilości byłoby dla nas trudne.

Rano spod naszego hotelu na teren parku podjechałyśmy autobusem. Kursują one dosyć często i kosztują jedynie 1 RMB. Przed wejściem na teren zwiedzania, po przeciwnej stronie ulicy, znajduje się rząd restauracji, więc po wyjściu będziecie mieli w czym wybierać ? Tym razem nie musicie martwić się o zabranie zapasów.

Wielki Budda z Leshan położony jest we wschodniej części miasta na brzegu rzek Dadu He i Min Jiang. Pomysłodawcą wybudowania go był chiński mnich Hai Tong, który miał nadzieję, że postawienie posągu skierowanego w stronę rzek, uspokoi ich bystre nurty tak, aby rybacy wypływający na łowy byli chronieni przed zatonięciem. Ukończenie tego projektu zajęło ok. 90 lat. Posąg osiąga wysokość 71 m i jest największym wykutym w skale posągiem Buddy na świecie. Rzeczywiście, jego ogrom robi wrażenie. Jednak park dookoła główniej atrakcji niczym nas nie zaskoczył, ani nie urzekł. Bilet wstępu to wydatek 45 RMB (jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami karty studenckiej), a 90 RMB dla pozostałych.

Przez wilgotne środowisko posąg Buddy nie jest zachowany w najlepszej kondycji. Główne problemy, jakie go napotykają to zarastanie mchami i paprociami. Natomiast największym zagrożeniem jest erozja rzeczna, która może spowodować zawalenie posągu. Dlatego śpieszcie się, bo możecie nie zdążyć go zobaczyć! 😮

Na terenie parku znajdują się też inne obiekty, które można przy okazji zwiedzić: Drewniana Droga Dziewięciu Zakrętów, którą trzeba pokonać chcąc zejść do stóp Buddy. Schody prowadzące w dół posągu zostały wybudowane w tych samych czasach co sam Budda. Jest ich łącznie 217, a w najwęższym momencie mają jedynie 60 cm szerokości. Oprócz tego można zwiedzić Świątynie Lingyun, która została wybudowana wcześniej niż posąg Wielkiego Buddy, Świątynie Wuyou – która z powodu dalszej odległości, jest mniej uczęszczana przez turystów. Po drodze miniecie również Ogrody Su, Pawilon Księżyca, czy Wieżę Dong Pe.

Przejście większej części parku zajęło nam ok. 3-3,5 h, także jest to idealne miejsce na jednodniowy wypad z jakiegoś pobliskiego miasta. Sam Wielki Budda wywarł na nas duże wrażenie, jednak park wokół niego nie zaskoczył niczym innym niż pozostałe parki w Państwie Środka. Pomimo tego polecamy Wam wizytę w tym miejscu jeżeli będziecie mieli okazję!

GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *