Wizy do Chin, ich rodzaje i sposób aplikacji

Jedną z pierwszych rzeczy o jakie należy zadbać wyjeżdżając do Chin jest wiza. Obywatele Polski mają obowiązek wyrobić ją przed wylotem do Państwa Środka. Dzisiaj (10.04.2019) zmieniły się zasady aplikacji, dlatego postaramy się w przybliżony sposób przekazać zdobyte informacje, które rozjaśnią Wam ubieganie się o wjazd do Chin.

Rodzaje wiz

Główny cel Waszego wyjazdu jest wyznacznikiem tego, o jaki rodzaj wizy powinniście się ubiegać. Podstawowymi dokumentami, które trzeba przygotować w przypadku każdej z wiz są: paszport ważny co najmniej 6 miesięcy i z dwiema pustymi stronami, wypełniony formularz aplikacyjny ze zdjęciem (klik), kopie poprzednich wiz do Chin (o ile takie posiadacie). Poniżej przedstawimy opis trzech typów wizy, o które pytania pojawiają się najczęściej.

  • Wiza turystyczna (L), czyli wiza, która będzie Wam potrzebna jeżeli planujecie wyjazd do Państwa Środka na wakacje – niezależnie czy podróżujecie sami, czy jesteście w zorganizowanej grupie. Do jej wyrobienia będziecie potrzebowali dodatkowo potwierdzenia rezerwacji biletów lotniczych w obie strony oraz rezerwacji hotelu. Możecie starać się o wyrobienie wizy wielokrotnego wjazdu, dzięki czemu będziecie mogli odwiedzić np.: Hongkong, czy Makau, a potem wróć do Chin kontynentalnych. Ten rodzaj wizy upoważnia do pobytu nie dłuższego niż 30 dni.
  • Wiza studencka (X1, X2) – ten rodzaj wizy pozwala na naukę w Chinach i pobyt w kraju nie dłużej niż 180 dni (X2) oraz powyżej tego okresu (X1). Oprócz podstawowych dokumentów aplikujący muszą przedstawić również oryginał oraz kopię potwierdzenia przyjęcia (Admisson Notice) wystawione przez szkołę w Chinach, a także oryginał oraz kopię wniosku wizowego o studia w Chinach (Visa application for study in China), czyli formularze JW201 lub JW202, które również przesyła zapraszająca uczelnia. Jeśli staracie się o wizę X1 musicie pamiętać, że po przyjeździe macie 30 dni, aby zameldować się na policji i wyrobić tzw. residence permit, czyli pozwolenie pobytu. Dzięki temu zyskujecie wizę wielokrotngo wjazdu na czas pobytu w Państwie Środka. Niestety posiadanie wizy X2 nie wiąże się z takimi przywilejami i jest ona odgórnie wydawana na jeden wjazd 🙁 Bardzo często pojawia się pytanie odnośnie Medical Examination Form w przypadku wizy X1. Obecnie w wymaganych dokumentach się on nie pojawia, ale jak to wygląda w praktyce?To już różnie bywa 😉
  • Wiza pracownicza (Z), przeznaczona jest dla osób wyjeżdżających do Chin, aby podjąć pracę. Dodatkowo muszą przedstawić dokument od właściwych chińskich władz o potwierdzający przyjęcie na etat, tzw. Invitation Letter. Podobnie jak w przypadku wizy X1, należy w przeciągu 30 dni od daty wjazdu stawić się na posterunku policji i wyrobić residence permit. Jest to również wiza wielokrotnego wjazdu.

Sposób aplikacji

Aplikować o wizę do Chin można tylko i wyłącznie przez Centrum Wizowe w Warszawie. Jeszcze niedawno wymagane było złożenie wniosku wypełnionego ręcznie, natomiast od dzisiaj zmieniają się delikatnie przepisy. Wniosek o wydanie wizy wypełnić można online, a następnie złożyć wydrukowany i podpisany w Centrum Wizowym umawiając wcześniej swoją wizytę (również przez stronę internetową). Warto zaznaczyć, że nie musicie osobiście stawiać się w Warszawie aby wyrobić dokument. Bez problemu można to zrobić przez osoby trzecie. Okres przejściowy zmian ma trwać do 09.05, po tym czasie możliwe będzie już tylko wypełnianie wniosku przez internet i konieczne będzie umawianie wizyty.

O wizę najlepiej aplikować na około miesiąc przed wyjazdem (nie wcześniej niż 3 miesiące przed), ponieważ data jej ważności liczy się od momentu wystawienia, a nie daty wjazdu!

Po przyjeździe do Centrum Wizowego należy odebrać bilecik z numerkiem, a następnie podejść do wyznaczonego okienka, aby dokończyć aplikację. Po zakończeniu całej procedury otrzymacie formularz odbioru (pick up form), z którym przychodzicie po odbiór paszportu z wizą. Zawiera on również informacje na temat planowanej daty wystawienia wizy. W dniu odbioru Waszych wiz, należy (po przybyciu do Centrum) przeskanować formularz odbioru w celu otrzymania numerka w kolejce.

Cena i czas oczekiwania

Płatność za wizę powinna zostać dokonana przed odbiorem paszportu, inaczej pracownicy Centrum Wizowego nie będą mogli wydać Wam dokumentu. Cena w trybie standardowym to 260 zł opłaty za wizę + 185 zł opłaty serwisowej, w trybie ekspresowym 370 zł + 275 zł opłaty serwisowej oraz w trybie superekspresowym 420 zł + 370 zł opłaty serwisowej.

Czas oczekiwania na wydanie wizy to: w trybie sandardowym 4 dni robocze, w trybie ekspresowym 3 dni robocze, a w trybie superekspresowym 2 dni robocze (jest dostępny tylko dla osób spełniających wymagania).

Mamy nadzieję, że post ten przybliżył Wam nieco bardziej zagadnienia związane z procesem aplikacji o wizę do Chin oraz rozwiał Wasze wątpliwości i pytania. Jeśli nurtują Was również inne zagadnienia, piszcie w komentarz – postaramy się odpowiedzieć! 🙂

Bibliografia:

https://visaforchina.org/

http://pl.china-embassy.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *