Wiza do Chin, rodzaje i sposób aplikacji

Jedną z pierwszych rzeczy o jakie należy zadbać wyjeżdżając jest wiza do Chin. Obywatele Polski mają obowiązek wyrobić ją przed wylotem do Państwa Środka. Dzisiaj (10.04.2019) zmieniły się zasady aplikacji. Dlatego postaramy się w przybliżony sposób przekazać zdobyte informacje, które rozjaśnią Wam ubieganie się o wjazd do Chin.

Rodzaje wiz

Główny cel Waszego wyjazdu jest wyznacznikiem tego, o jaki rodzaj wizy powinniście się ubiegać. Podstawowymi dokumentami, które trzeba przygotować w przypadku każdej z wiz są: paszport ważny co najmniej 6 miesięcy i z dwiema pustymi stronami, wypełniony formularz aplikacyjny ze zdjęciem (klik), kopie poprzednich wiz do Chin (o ile takie posiadacie). Poniżej przedstawimy opis trzech typów wizy, o które pytania pojawiają się najczęściej.

Wiza turystyczna

Wiza turystyczna (L), czyli wiza, która będzie Wam potrzebna jeżeli planujecie wyjazd do Państwa Środka na wakacje – niezależnie czy podróżujecie sami, czy jesteście w zorganizowanej grupie. Do jej wyrobienia będziecie potrzebowali dodatkowo potwierdzenia rezerwacji biletów lotniczych w obie strony oraz rezerwacji hotelu. Możecie starać się o wyrobienie wizy wielokrotnego wjazdu. Dzięki czemu będziecie mogli odwiedzić np.: Hongkong, czy Makau, a potem wróć do Chin kontynentalnych. Ten rodzaj wizy upoważnia do pobytu nie dłuższego niż 30 dni.

Wiza studencka

Wiza studencka (X1, X2) – ten rodzaj wizy pozwala na naukę w Chinach i pobyt w kraju nie dłużej niż 180 dni (X2) oraz powyżej tego okresu (X1). Oprócz podstawowych dokumentów aplikujący muszą przedstawić również oryginał oraz kopię potwierdzenia przyjęcia (Admisson Notice) wystawione przez szkołę w Chinach. A także oryginał oraz kopię wniosku wizowego o studia w Chinach (Visa application for study in China), czyli formularze JW201 lub JW202. Je również przesyła zapraszająca uczelnia. Jeśli staracie się o wizę X1 musicie pamiętać, że po przyjeździe macie 30 dni, aby zameldować się na policji. Wyrabiacie wtedy tzw. residence permit, czyli pozwolenie pobytu. Dzięki temu zyskujecie wizę wielokrotngo wjazdu na czas pobytu w Państwie Środka.

Niestety posiadanie wizy X2 nie wiąże się z takimi przywilejami. Jest ona odgórnie wydawana na jeden wjazd 🙁 Bardzo często pojawia się pytanie odnośnie Medical Examination Form w przypadku wizy X1. Obecnie w wymaganych dokumentach się on nie pojawia, ale jak to wygląda w praktyce?To już różnie bywa 😉

Wiza pracownicza

Wiza pracownicza (Z), przeznaczona jest dla osób wyjeżdżających do Chin, aby podjąć pracę. Dodatkowo muszą przedstawić dokument od właściwych chińskich władz o potwierdzający przyjęcie na etat, tzw. Invitation Letter. Podobnie jak w przypadku wizy X1, należy w przeciągu 30 dni od daty wjazdu stawić się na posterunku policji i wyrobić residence permit. Jest to również wiza wielokrotnego wjazdu.

[supsystic-tables id=7]

Sposób aplikacji

Aplikować o wizę do Chin można tylko i wyłącznie przez Centrum Wizowe w Warszawie. Jeszcze niedawno wymagane było złożenie wniosku wypełnionego ręcznie, natomiast od dzisiaj zmieniają się delikatnie przepisy. Wniosek o wydanie wizy wypełnić można online. A następnie złożyć wydrukowany i podpisany w Centrum Wizowym umawiając wcześniej swoją wizytę (również przez stronę internetową). Warto zaznaczyć, że nie musicie osobiście stawiać się w Warszawie aby wyrobić dokument. Bez problemu można to zrobić przez osoby trzecie. Okres przejściowy zmian ma trwać do 09.05. Po tym czasie możliwe będzie już tylko wypełnianie wniosku przez internet i konieczne będzie umawianie wizyty.

O wizę najlepiej aplikować na około miesiąc przed wyjazdem (nie wcześniej niż 3 miesiące przed), ponieważ data jej ważności liczy się od momentu wystawienia, a nie daty wjazdu!

Po przyjeździe do Centrum Wizowego należy odebrać bilecik z numerkiem, a następnie podejść do wyznaczonego okienka, aby dokończyć aplikację. Po zakończeniu całej procedury otrzymacie formularz odbioru (pick up form), z którym przychodzicie po odbiór paszportu z wizą. Zawiera on również informacje na temat planowanej daty wystawienia wizy. W dniu odbioru Waszych wiz, należy (po przybyciu do Centrum) przeskanować formularz odbioru w celu otrzymania numerka w kolejce.

Cena i czas oczekiwania

Płatność za wizę powinna zostać dokonana przed odbiorem paszportu, inaczej pracownicy Centrum Wizowego nie będą mogli wydać Wam dokumentu. Cena w trybie standardowym to 260 zł opłaty za wizę + 185 zł opłaty serwisowej, w trybie ekspresowym 370 zł + 275 zł opłaty serwisowej oraz w trybie superekspresowym 420 zł + 370 zł opłaty serwisowej.

Czas oczekiwania na wydanie wizy to: w trybie sandardowym 4 dni robocze, w trybie ekspresowym 3 dni robocze, a w trybie superekspresowym 2 dni robocze (jest dostępny tylko dla osób spełniających wymagania).

[supsystic-tables id=8]

Mamy nadzieję, że post ten przybliżył Wam nieco bardziej zagadnienia związane z procesem aplikacji o wizę do Chin oraz rozwiał Wasze wątpliwości i pytania. Jeśli nurtują Was również inne zagadnienia, piszcie w komentarz – postaramy się odpowiedzieć! 🙂

Bibliografia:

https://visaforchina.org/

http://pl.china-embassy.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *