Wojna antyjapońska – Wojny chińsko-japońskie

W historii Chiny i Japonia miały ze sobą pięć starć (w 663 r., 1274–1281 r., 1592-1593, 1597-1598, 1894-1895 i 1931-1945 r.), ale o dwóch ostatnich mówi się najwięcej.
Obydwie wojny odegrały kluczowe role w historii Państwa Środka. Dzisiaj natomiast skupimy się na drugiej, której rocznica zakończenia była obchodzona 03 września. 

wojny
Wojna antyjapońska. źródło fotografii: Baidu

Początek wojny

Te dwie wojny są ze sobą silnie połączone, ponieważ w pierwszej Chiny straciły panowanie nad swoim krajem, w drugiej zaś starały się odzyskać swoje ziemie. Po trzech wiekach spokoju Chiny ponownie starły się z Japonią  w latach 1894–1895. Wówczas Państwo Środka poniosło klęskę i Japonia przejęła panowanie nad Koreą, otworzyła chińskie porty oraz zajęła Formozę. W tym czasie w Japonii coraz bardziej narastały zachowania faszystowskie, a słabły rządy cesarskie. We wrześniu 1931 doszło do tzw. “incydentu mandżurskiego”, w którym część Japońskiej cesarskiej Armii zajęła Mandżurię i utworzyła z niej marionetkowe państwo Mandżukuo. Na czele tego państwa zasiadł Puyi (ostatni cesarz Chin), który ulegał wszystkim japońskim rozkazom. 

wojny
Incydent Mandżurski. źródło fotografii: Baidu

Rozpoczęcie drugiej wojny

7 lipca 1937 potyczki pomiędzy chińskimi i japońskimi wojskami doprowadziły do tzw. “incydentu na moście Marco Polo”. Walki te zapoczątkowały drugą wojnę chińsko-japońską. Strona Japońska zajęła Szanghaj, Nankin oraz południowe Shanxi. W obliczu poważnego zagrożenia narodowego KPCH oraz Kuomintang połączyły swoje siły.  Ze względu na swoją potęgę Japonia była postrzegana jako rosnące zagrożenie, dlatego Stalin zdecydował się na dostarczenie Chinom broni, a Wielka Brytania, Francja i Stany Zjednoczone wysłały pomoc. 

wojny
Wojna w Szanghaju. źródło fotografii: Baidu

W brutalnym konflikcie dwie strony zastosowały taktykę spalonej ziemi (niszczenie wszystkiego co może być przydatne drugiej stronie). Okrucieństwo było widać na każdym kroku. Do jednej z masakr doszło w Nankinie w 1937 roku, kiedy wojska japońskie wymordowały ponad 300 tys. cywilów, a także zgwałciły ponad 80 tys. kobiet. Wydarzenia te były smutną inspiracją do nakręcenia filmu pt. “Kwiaty Wojny”

wojny
Kwiaty Wojny – chiński plakat filmu, źródło fotografii: Wikipedia

Zakończenie wojny

Tysiące Chińczyków zginęło w wyniku bombardowania miast przez japońskie siły powietrzne. Do ostatnich dni Chińczycy marnie oceniali swoje szanse na wypędzenie Japończyków z zajętych ziem. Jednak interwencja Zachodu i nałożone przez nich sankcje gospodarcze, w szczególności odnośnie ropy naftowej, przeciwko Japonii zmieniły losy wojny. W odpowiedzi na nałożone restrykcje Japonia zaatakowała Pearl Harbor, wciągając tym samym Amerykę do II wojny światowej.
Według zachodnich obserwatorów szacuje się, że wojna ta pochłonęła ponad 20 mln. ofiar, z czego ponad 16 mln. stanowili chińscy cywile. Chińska strona natomiast opowiada się za 35 mln. 

Japoński minister spraw zagranicznych podpisuje akt bezwarunkowej kapitulacji. źródło fotografii: Wikipedia

Ceremonia podpisania kapitulacji Japonii odbyła się 2 września w amerykańskim pancerniku Missouri, zacumowanym w zatoce Tokio w Japonii. 13 sierpnia 1951 r. Premier Zhou Enlai podpisał dokument Chińskiej Republiki Ludowej, ustanawiając 3 września dniem rocznicy zwycięstwa wojny antyjapońskiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *