Xian – co warto zobaczyć?

Xian to miasto tysiąca posągów, jedwabnego szlaku, muzułmańskiej kultury i zapachu ulicznego jedzenia. Po wypowiedzeniu słowa Xian jako pierwsze nasuwa się hasło Terakotowa Armia. I słusznie, jednak my dzisiaj udowodnimy Wam, że Xian to coś więcej niż Mauzoleum Pierwszego Cesarza Chin. 

Historia miasta

Historia powstania miasta sięga ponad 3000 lat, kiedy to nosiło nazwę Chang 'an. Wcześniej ponad 13 dynastii, uznało Xian za swoją stolicę. Od czasów zachodniej dynastii Han stało się kluczowym miastem wymiany gospodarczej i kulturalnej oraz przyjaznych stosunków między Chinami i innymi krajami.

W okresie panowania dynastii Tang, grób cesarski dynastii Tang, Mauzoleum Zhao, Mauzoleum Qian znajdowały się na terenie dawnego miasta Xianyang. W swojej późniejszej historii miasta te łączyły się i rozdzielały.  Od 1369 r. używa się nazwy Xian, chociaż na bilecie lotniczym widniały dwa miasta. 

Co warto zobaczyć?

Terakotowa Armia

Około 200 roku p.n.e. chińscy rzemieślnicy przystępują do stworzenia tysięcy posągów z terakoty na polecenie Qin Shi Huang. Po niespełna 2000 lat, w roku 1974, chińscy rolnicy kopiący studnię nieopodal miasta Xian dokonali jednego z największych odkryć archeologicznych XX wieku.  

W starożytności w przypadku śmierci władcy zabijano całą jego świtę, aby służyła mu także w zaświatach. W późniejszym czasie zamieniono ofiary ludzkie na materialne. Dlatego Pierwszy cesarz Chin wydał rozkaz na stworzenie tysiąca figur wojowników, którzy mieli nie tylko bronić cesarza, ale także pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym. 

Ten jeden z cudów świata liczy ponad 8000 figur naturalnej wysokości, posiadające indywidualne cechy. Ustawione w szyku bojowym składają się z generałów, łuczników, kuszników, muzyków, tancerzy, a także koni pociągowych i innych zwierząt. Odkryte rzeźby były pomalowane niebieską, różową, złotą i czerwoną farbą. Jednak w ciągu kilku godzin od odkopania kolory znikają, dlatego niektóre z nich poddano renowacji. 

Jak dotrzeć do Mauzoleum? 

Najlepiej autobusem, który odjeżdża z dworca autobusowego zlokalizowanego naprzeciwko dworca kolejowego. Warto jednak zwrócić uwagę do jakiego autobusu się wsiada, ponieważ znajdują się tam też naganiacze, którzy liczą sobie za przejazd 3 razy więcej. 

My polecamy wybrać autobus nr 5 (306), z charakterystyczną niebieską tabliczką, w którym cena za bilet wynosiła 7 yuanów.  

Na zwiedzanie Mauzoleum Pierwszego Cesarza Chin Qin Shi Huang zarezerwujcie sobie  120 yuanów oraz  minimum 3 godziny. 

Wielka i Mała Pagoda Dzikiej Gęsi

Buddyjskie pagody, wzniesione za czasów dynastii Tang, pełniły funkcję magazynową. 

Mała pagoda chroniła sutry buddyjskie, duża figury buddy przywiezione z Indii przez buddyjskiego podróżnika  Xuanzanga. Na jego cześć przed Wielką Pagodą znajduje się jego posąg. 

Ciekawa jest również historia związana z nazwą tych pagód. Jedna z legend głosi, że głodujący mnisi modlili się do buddy o obfite plony. Budda wysłuchawszy ich próśb, zesłał z nieba gęsi, które uratowały ich przed śmiercią.  W podziękowaniu mnisi postanowili, że już nigdy nie zjedzą mięsa.  

Dzielnica Muzułmańska

Zwiedzając Xian nie sposób ominąć Dzielnicy Muzułmańskiej. Jeśli lubicie odkrywać nowe smaki, to to miejsce jest dla Was. Przy każdym straganie natkniecie się na zapach ręcznie ucieranych ziół, świeżo wypiekanych placków.

Historia dzielnicy sięga czasów panowania dynastii Han, kiedy to wielu arabskich i perskich kupców i studentów przyjechało do Xian’u w celach biznesowych i pobierania nauki. 

Przyjezdni osiedlili się przy ulicy Muzułmańskiej, łącząc z miejscową ludnością.  Oprócz zasmakowania tradycyjnych potraw ludności Hui, warto także zobaczyć zabytkowy Wielki Meczet, który zbudowany jest w typowo chińskim stylu. 

Mur Miejski w Xian

Mury Miejskie nazywane również fortyfikacją Xian stanowią jeden z najstarszych, największych i najlepiej zachowanych chińskich murów miejskich. Mur liczy ponad 14 km długości i posiada 4 bramy. Bramy północna i południowa stanowią główne wejścia do wewnętrznej strony miasta. Początkowo ściany zbudowane zostały z papki składającej się z ziemi, wapna i ryżu. Takie połączenie powodowało, że mur był twardy i mocny. W późniejszym czasie ściany całkowicie pokryto cegłą.  

Mury można zwiedzić spacerując lub jeżdżąc na rowerze, w pobliżu znajdziecie kilka wypożyczalni.  

Nocleg

My na Xian przeznaczyłyśmy 2 dni. Według planu miałyśmy przeznaczyć 3 dni, ale przez naszych znajomych, z którymi podróżowałyśmy, spóźniliśmy się na samolot, więc musieliśmy skrócić zwiedzanie do 2 dni. Do wyszukania lotów skorzystałyśmy z aplikacji Ctrip. Nocleg zamówiłyśmy za pomocą bookingu, tuż przy samych murach miejskich. Jednak, tego miejsca Wam nie polecimy, bo chociaż nasze przyzwyczajone do chińskich warunków oczy, jakoś to zniosły, to nie będziemy Wam serwować dodatkowych emocji. 

Co zjeść?

Zaraz po zwiedzaniu każdy szuka miejsca, gdzie można dobrze zjeść. Jak już wiecie, zachęcamy Was do udania się na Dzielnicę Muzułmańską, gdzie m.in. zjecie: 

Pieczony chleb Naan (馕, náng)

Jedno z tradycyjnych dań mniejszości Hui i Ujgur. Wypiekany w piekarniku, jest suchy, i utrzymuje świeżość przez długi czas. 

Mięsny Burger  (肉夹馍, ròu jiá mó)

Bardzo popularne danie, dostępne prawie na każdej ulicy Xian ‘u. Nadziewany wołowiną lub jagnięciną podawane z posiekanymi warzywami.

Sok z granata(石榴 汁, shí liú zhī)

Bardzo smaczny sok, który taniej znajdziecie poza dzielnicą. 

Suszone owoce (果 干, guǒ gān)
Często zauważycie suszone daktyle, rodzynki i orzechy włoskie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *