Xishuangbanna – dom ludności Dai

Xishuangbanna to zapierające dech w piersiach miejsce w prowincji Yunnan. Rzadko występujące gatunki zwierząt, i roślin, unikalne buddyjskie świątynie, przenikanie się pobliskich kultur, piękno krajobrazów i jedyne w swoim rodzaju zwyczaje etniczne mniejszości Dai – to wszystko co, może zaoferować to miejsce. Więc, czego chcieć więcej?

Kiedy najlepiej wyjechać?

Xishuangbanna (双版纳傣族自治州)  położona jest w pobliżu innych buddyjskich krajów, takich jak Tajlandia czy Birma. Dlatego to świetne miejsce dla osób, które chcą połączyć zwiedzanie tych krajów. Co więcej, tak bliskie położenie powoduje, że będąc w Xishuangbannie poczujecie atmosferę Tajską i Chińską.
Pogoda tutaj zachęca do odwiedzin przez cały rok. Średnia temperatura wynosi powyżej 20°C. Kwiecień jest zarówno najlepszym i najgorszym miesiącem do podróżowania. W tym czasie odbywa się tutaj coroczny Festiwal Rozpryskiwania Wody, co wiąże się z niesamowitymi przeżyciami, ale i wielkimi tłumami.  Od maja do października trwa pora deszczowa.

Xishuangbanna

Jak dojechać do Xishuangbanna?

Aby się tam dostać, możecie wybrać dwie drogi: lotniczą lub drogową. Autokarem z Kunmingu podróż trwa ponad 8 godzin, a samolotem do Międzynarodowego portu Lotniczego w Gasa godzinę.
Na zwiedzanie najlepiej zaplanować ok. 3-4 dni, ponieważ atrakcje są od siebie dość oddalone.

Co warto zobaczyć?

Odwiedzając Xishuangbannę warto pamiętać, że jej tereny w 95% pokryte są wzgórzami. Jednak najwyższy punkt – Huazhuliangzi posiada wysokość zaledwie 2429,5 metrów.

Xishuangbanna
Xishuangbanna – atrakcje turystyczne. źrodło: Baidu

Tropikalny Ogród Botaniczny – 中科院热带植物园

Największy ogród botaniczny w Chinach.  Park podzielony jest na dwie części: wschodnią i zachodnią. Największym zainteresowaniem cieszy się „Ogród Kwiatów Egzotycznych”. Ogrody można podziwiać z lotu ptaka, dzięki wycieczce balonem nad

Park Mniejszości Dai – 傣族园

Tutaj znajduje się pięć lokalnych wiosek mniejszości Dai, które są najlepiej zachowane w całych Chinach. Warto tak zaplanować zwiedzanie, by  zobaczyć Święto Rozpryskiwania Wody, które jest jednocześnie Dniem nowego Roku dla ludności Dai.

Tropikalny Ogród Kwiatowy – 热带花卉园

Kolejne miejsce dla miłośników przyrody, ale to znajduje się bliżej centrum Jinghong.

Mengle Wielki klasztor buddyjski –  勐泐大佛寺

Świątynia ma kształt siedzącego Buddy i  jest najświętszym i najważniejszym miejscem religii ludu Dai.

Dolina Dzikich Słoni (野象谷)

pozwala turystom bezpiecznie obserwować życie słoni azjatyckich bez zakłócania ich naturalnego rytmu. To miejsce jest wyjątkowe, ponieważ Xishuangbanna to jedyne siedlisko słoni azjatyckich w Chinach. Zwiedzający mogą również obserwować wygląd słoni w nocy przez gogle noktowizyjne na podczerwień. Najlepszą porą na oglądanie dzikich słoni jest wieczór, noc i wczesny poranek.

Co zjeść?

To miejsce słynie szczególnie z herbaty! Xishuangbanna jest jedną z najstarszych miejsc związanych z tym naparem w Chinach. Znajduje się tutaj starożytne drzewo herbaciane, które ma ponad 700 lat.

Będąc tam, nie możecie przejść obojętnie obok owoców.  Poznacie smak papai, pomarańczy, kokosu, grejpfruta i ananasa.
Etniczne jedzenie ma unikalny aromat, poprzez połączenie smaku kwaśnego, pikantnego i świeżego/odświeżającego.

Zdecydowanie warto spróbować grillowaną rybę z trawą cytrynową, jajka zawinięte w liście bambusa.  A dla prawdziwych koneserów mamy smażoną skórę bydlęcą, Śmierdzący Omlet  z cuchnącej kapusty.

Ciekawostka

W czasach starożytnych Xishuangbanna nosiła nazwę “Mengle”, co oznacza  cudowną i miłą utopię. Wówczas była osadą, w której mieszkało 13 mniejszości etnicznych.

Obecna nazwa Xishuangbanna” w języku mniejszości Dai składa się z dwóch członów. Pierwszy „Xishuang” oznacza dwanaście, a drugi „Banna” oznacza jednostkę administracyjną (dosłownie tłumaczy się jako „dwanaście tysięcy pól ryżowych”) i faktycznie odnosi się do dwunastu regionów administracyjnych.

Jeśli planujecie odwiedzić Yunnan, pamiętajcie, że oferuje on wiele więcej. Kamienny las, Stare Miasto w Lijiang, Shangri La, Dali o tych wszystkich miejscach przeczytacie u nas!

Bibliografia:
Baidu.com
chinadiscovery.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *