Złoty Tydzień – chińskie Święto Narodowe

Co roku pierwszego października Chińczycy obchodzą święto upamiętniające proklamację Chińskiej Republiki Ludowej (国庆节). Oficjalne obchody trwają trzy dni, do nich dochodzą jeszcze dodatkowe cztery dni wolnego (odrabiane są w ciągu roku) tworząc razem Złoty Tydzień. Czas ten mieszkańcy Państwa Środka przeznaczają na odpoczynek i podróże.

Historia

Pomimo tego, że Chińska Republika Ludowa została utworzona 21 września 1949 r, Święto Narodowe przypada na pierwszy dzień października. To właśnie wtedy Mao Zedong (nowy przewodniczący ChRL) na Placu Tiananmen w Pekinie przed tłumem liczącym 300 tys. ogłosił powstanie nowego państwa i flagi narodowej.  Nowy rząd ustanowił rezolucję mówiącą, że co roku 01.10 będą odbywały się w całym kraju obchody upamiętniające to wydarzenie. W tym roku będzie okrągła 70. rocznica powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

Złoty Tydzień - ozdoba Placu Tiananmen
źródło: Baidu

Obchody

Tak jak wspomniałyśmy we wstępie oficjalne obchody trwają 3 dni. Najważniejszym wydarzeniem jest ceremonia wzniesienia flagi narodowej na Placu Niebiańskiego Spokoju. Cały proces trwa zaledwie 3 minuty, dlatego warto przybyć trochę wcześniej, aby nie przegapić momentu wznoszenia flagi. Później następuje parada militarna, czyli pokaz sił zbrojnych chińskiej armii. Co 10 lat pokaz odbywa się na większą skalę.

Złoty Tydzień - pokaz militarny
źródło: Baidu

Państwo przygotowuje również wieczorny pokaz fajerwerków. Oprócz tego przygotowywane są różne występy muzyczne, czy taneczne, a także pokazy kaligrafii i malarstwa. Jest to czas,  którym Chińczycy mogą poczuć się patriotami.

Poza tymi wydarzeniami najlepszą atrakcją dla mieszkańców Państwa Środka są zakupy 🙂 Sklepy są otwarte przez cały tydzień (w przeciwieństwie do urzędów, banków itp.) i notują najwyższe w roku przychody. Popularne są również podróże (zarówno te wewnątrz kraju, jak i poza jego granicę). Warto być przygotowanym na wszechobecne tłumy w największych atrakcjach turystycznych i miastach Chin.

Złoty Tydzień - pokaz fajerwerków
źródło: Baidu

Podróżowanie po Chinach

Złoty Tydzień to najbardziej ruchliwy czas w roku (poza Chińskim Nowym Rokiem), dlatego jeśli nie musicie, odpuście sobie wyjazd w tym czasie – szczególnie do największych atrakcji. Dobrym pomysłem na ten okres jest zwiedzanie miejsc o których nie wyczytacie w polskich, ani w angielskich przewodnikach 😉 Jeśli jednak jest to jedyny dogodny dla Was termin pamiętajcie o rezerwacji wszystkich świadczeń z dużym wyprzedzeniem! Zarówno miejsca noclegowe jak i bilety na pociąg czy do atrakcji wyprzedają się w zatrważającym tempie. Wszystkie środki transportu mogą być zatłoczone (szczególnie w dwa pierwsze i ostatni dzień świętowania).

Święto Narodowe w Chinach to bardzo ważne wydarzenie dla każdego chińskiego patrioty. Jednak większość mieszkańców kraju wyorzystuje wolny czas na podróże – wyjeżdżają do Europy, Ameryki, innych krajów Azji, albo zwiedzają Chiny lub po prostu wracają do domów rodzinnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *