Znani Polacy w Chinach

Zastanawialiście się kiedyś jakich Polaków można wyszukać w chińskiej wyszukiwarce? My postanowiłyśmy to zrobić za Was. Poniżej znajdziecie polskie sławy, które pojawiają się w chińskim internecie. 

Robert Lewandowski

Sport łączy ludzi. Nic więc dziwnego, że jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich osób w Chinach jest piłkarz Robert Lewandowski. Na chińskim odpowiedniku facebooka (Weibo) Lewy posiada ponad 4 mln obserwujących. Latem w 2019 roku odwiedził chiny w ramach kampanii Oshee, spotykając się z chińskimi fanami. 

Natalia Partyka

Kolejną osobą jest polska tenisistka stołowa, czterokrotna mistrzyni paraolimpijska. W 2008 roku tenisistka wystartowała w Pekinie w obu igrzyskach – olimpijskich i paraolimpijskich. Tego samego dokonała tylko pływaczka z RPA Natalie du Toit. Partyka stała się gwiazdą w Chinach, ponieważ tenis stołowy jest sportem narodowym Chin. 

Joanna Jędrzejczyk 

Polska zawodniczka kick-boxingu, boksu, muay thai oraz mieszanych sztuk walki. Na chińskim terenie była popularna  dużo wcześniej, jednak ostatnio mówiono o niej częściej. Wszystko za sprawą ostatniej walki stoczonej 07 marca, w której po 5 rundach przegrała jednym punktem z zawodniczką Zhang Weili. 

Dominik Sadoch

To polski model, który pracuje dla najbardziej prestiżowych domów mody, takich jak Gucci, Valentino, Dior czy Prada.  Ponad 5 lat temu, podczas wyjazdu do Japonii wystąpił na większości pokazów, zyskując sławę na całym świecie. 

źródło: Baidu

Fryderyk Chopin

Jego twórczość jest bardzo dobrze znana w Chinach, ponieważ jak sami Chińczycy twierdzą ich język jest bardzo melodyczny, w związku z tym są bardziej wyczuleni na dźwięki.
Co 5 lat w Warszawie odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, w 2000 r. zwycięzcą został Li Yundi. Aby docenić działalność Chopina, w Szanghaju postawiono 7 metrowy, co czyni go najwyższym na świecie, pomnik Fryderyka Chopina. 

znani Polacy
źródło: Baidu

Jan Paweł II – Karol  Wojtyła

Karol Wojtyła jest znany w Chinach, chociaż nigdy ich nie odwiedził. Do chińskiego narodu zwracał się ponad 60  razy. W 2014 roku samolot z Papieżem na pokładzie otrzymał po raz pierwszy zgodę na przelot nad Chinami. Wcześniej Ojciec Święty musiał omijać tę przestrzeń powietrzną z powodu napiętych stosunków między Pekinem a Watykanem. w połowie listopada 2011 do katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Hongkongu przekazano kosmyk włosów zmarłego Papieża, który znajduje się tam do dzisiaj. 

źródło:Wikipedia

Miś Wojtek

Był syryjskim niedźwiedziem brunatnym, adoptowanym przez polskich żołnierzy 22. Kompanii dowodzonej przez gen. Władysława Andersa. Jedna z historii głosi, że Wojtek nosił pociski w rejonie Monte Cassino.

znani Polacy
źródło: Baidu

Czy Wy usłyszeliście jacy inni Polacy są znani w Chinach, których tutaj nie wymieniłyśmy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *